Młode bociany właśnie opuszczają gniazda, przed nimi najtrudniejsze

Pierwsze loty młodych bocianów

Druga połowa lipca to okres kiedy młode bociany rozpoczynają swoje pierwsze samodzielne loty. Już od dłuższego czasu intensywnie ćwiczyły – podskakiwały i intensywnie machały skrzydłami. Z czasem łapią wiatr i rozpoczynają swoje pierwsze, nieporadne loty. Po swoich pierwszych lotach ptaki jeszcze przez jakiś czas wracają do gniazd gdzie są karmione przez dorosłe bociany. Z czasem nieobecność trwa coraz dłużej, a karmienia są coraz rzadsze, zaczyna się „dorosłe” życie bocianów.

Wysoka śmiertelność w pierwszych dniach samodzielności

Okres ten dla ptaków jest krytyczny i właśnie w tym czasie występuje najwyższa śmiertelność u tego gatunku. Młode ptaki są niedoświadczone, słabo latają, a zwłaszcza mają problemy przy lądowaniu. Próbując wrócić do własnych gniazd położonych na słupach elektrycznych często dochodzi do, zwykle śmiertelnego, porażenia prądem. Naukowcy i organizacje przyrodnicze podają konkretne liczby: w latach 2008-10 w samym województwie mazowieckim z tego powodu ginęło corocznie około 550 ptaków, do schroniska w Siedlcach w latach 2004-09 trafiło 150 porażonych (rannych) ptaków, zginęło zapewne dużo więcej.

Wiele kolejnych zagrożeń po drodze do Afryki

Kiedy już opanuje się sztukę lądowania, czas na wędrówkę do Afryki. Tu również czyhają różne niebezpieczeństwa i również to młode ptaki z racji braku doświadczenia są ich głównymi ofiarami. Na przeszkodzie stoją wiatraki i znów linie elektroenergetyczne, młode ptaki mają problemy z odpowiednią reakcją i często dochodzi do kolizji. W ten sposób ginie m.in. ¼ szwajcarskich młodych bocianów. Sam lot jest również wyczerpujący, a młode ptaki nie potrafią efektywnie wykorzystywać kominów powietrznych i zużywają więcej energii, której czasem może zabraknąć w miejscu gdzie nie można uzupełnić zasobów pokarmowych (np. nad Saharą) i ptaki giną.

Dwa lata w Afryce

Część młodych jednak osiąga cel. Wracają z zimowisk dopiero po około 2-3 latach gdy są już dojrzałe płciowo i mogą założyć gniazda.

zdjęcie bociana na gnieździe ekspertyza ornitologiczna i chiropterologiczna