Lista gatunków inwazyjnych coraz dłuższa

Na mocy rozporządzenia wykonawczego Komisji Europejskiej lista gatunków inwazyjnych została rozszerzona o kolejnych 12 obcych dla naszego kontynentu gatunków. Swoje propozycje przedstawiały poszczególne państwa członkowskie, a przyjęcie ich warunkowane było pozytywną oceną Forum Naukowego powołanego przez Komisję Europejską.

Czym są gatunki inwazyjne?

Są to gatunki obce, wcześniej niewystępujące na danym terenie i pochodzące z innych krajów lub nawet kontynentów. Ich pojawienie się rzadko związane jest z procesami naturalnymi, a najczęściej związane jest z przypadkowym lub celowym ich zasiedlenie przez człowieka. Zajmują nowe lub przejmują aktualnie zajmowane nisze i poprzez swoją ekspansywność wypierają gatunki rodzime.

Barszcz sosnowskiego, piżmak czy żółw czerwonolicy – gatunki inwazyjne

Unijna lista gatunków inwazyjnych liczy aktualnie 49 gatunków. Są wśród nich zarówno rośliny, jak i zwierzęta. Jednym z powszechnie znanych przypadków, a nawet głośnych medialnie jest, umieszczony na liście kilka lat temu, barszcz Sosnowskiego Heracleum sosnowskyi. Jest to roślina sprowadzona do centralnej Europy z Kaukazu w latach 50. i 70. XX wieku jako roślina pastewna. Gatunek okazał się przybyszem kłopotliwym, ponieważ powoduje degradację zbiorowisk roślinnych oraz powoduje poparzenia skórne. Na listę trafiły także takie gatunki jak jenot Nyctereutes procyonoides i piżmak Ondatra zibethicus, czy żółw czerwonolicy Trachemys scripta.

Zakaz importowania i sprowadzania na terenie Unii

Wobec gatunków wymienionych na wspomnianej liście obowiązuje zakaz ich wprowadzania na terytorium Unii oraz zakaz przetrzymywania, hodowli i wprowadzania do obrotu. Zezwolenie na powyższe czynności otrzymać mogą jedynie jednostki badawcze prowadzące badania naukowe. Więcej informacji na ten temat, wraz z pełnym wykazem gatunków obcych i inwazyjnych, można znaleźć na stronie białostockiej RDOŚ.

żółw czerwonolicy jeden z gatunków inwazyjnych