Koniki polskie pomagają chronić siedliska lęgowe ptaków

W połowie października w niewielkiej wsi Kalitnik na Podlasiu odbyło się spotkanie trzech organizacji pozarządowych (Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz Towarzystwa Przyrodniczego ALAUDA). Przyrodnicy wymieniali doświadczenia na temat wykorzystywania koników polskich w utrzymywaniu i kształtowaniu terenów lęgowych ptaków.

Pożyteczny wypas

Koniki polskie to rasa małych koni, potomków dzikich tarpanów. Charakteryzują się one dużą wytrzymałością oraz niewielkimi wymaganiami żywieniowymi. Są również odporne na niskie temperatury i posiadają łagodny temperament. Zwierzęta te nie wymagają przetrzymywania w stajni. Dzięki tym cechom wspaniale sprawdzają się w trudnych warunkach podmokłych dolin rzecznych i łąk. Zjadając trawę i inne rośliny nie dopuszczają do zarastania siedlisk lęgowych ptaków siewkowatych. Jeszcze jednym atutem ich działalności jest tworzenie „mikronisz” dla ptaków. Poprzez wydeptywanie kopytami niewielkich zagłębień w ziemi, gdzie ptaki chętnie zakładają gniazda.

Wizja przyrodników w terenie

Przyrodnicy odwiedzili łąki, na których są wypasane konie przez PTOP (łącznie kilkadziesiąt koni) w Puszczy Knyszyńskiej i w Dolinie Górnej Narwi. Za rok spotkanie planowane jest na Karsiborskiej Kępie, koło Świnoujścia, gdzie OTOP posiada swoje stado 28 koników polskich.

dłoń gładzi na głowę konika polskiego