Jak uzyskać pozwolenie na wycinkę drzew?

Drzewa jak każde organizmy żywe, nie są odporne na proces starzenia oraz choroby. Zdarza się, że ich obecność na działce może zagrażać bezpieczeństwu jej użytkowników. W takich oraz innych, opisanych niżej sytuacjach dozwolona jest wycinka drzew. Dowiedz się, jak uzyskać pozwolenie na wycinkę drzew.

Czy usuwanie drzew na działce wymaga pozwolenia?

Kilka lat temu wycinka drzew i krzewów rosnących na własnej działce nie wymagała zgody władz. Aktualnie w związku ze zmianami prawa w Polsce wycinka drzew bez pozwolenia jest zabroniona. Drzewa są chronione prawnie, a ich wycinka wymaga uzyskania odpowiedniego pozwolenia lub zezwolenia od odpowiednich władz. Obecne przepisy mówią, że otrzymanie zgody jest konieczne w przypadku gdy obwód pnia drzewa na wysokości 5 cm przekracza:

  • 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
  • 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
  • 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Przy planowaniu większych projektów, które wiążą się z wycinką dużej ilości drzew, warto zdecydować się na zlecenie inwentaryzacji zieleni, która zadba o dokumentację związaną z procedurą uzyskiwania pozwolenia na wycinkę drzew i krzewów. Należy pamiętać, że za nielegalne usunięcia drzewa grozi karą pieniężną w wysokości dwukrotności opłaty za pozwolenie na wycinkę.

Kiedy warto zdecydować się na wycięcie drzewa?

Zgodnie z przepisami o ochronie przyrody, wycinka drzew jest dozwolona tylko w niektórych wyjątkowych sytuacjach, takich jak:

  • drzewo jest chore, uszkodzone lub zagraża bezpieczeństwu ludzi, lub mienia,
  • drzewo rośnie w miejscu, gdzie jego obecność uniemożliwia prowadzenie działalności gospodarczej lub zagraża istniejącej infrastrukturze,
  • wycinka drzewa jest konieczna do wykonania prac budowlanych lub remontowych,
  • wycinka drzewa jest konieczne do prowadzenia prac związanych z ochroną innych drzew lub zadrzewień.

Kto może złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na wycinkę drzew?

Zgłoszenie zamiaru usunięcia drzewa w odpowiednim organie może wykonać wyłącznie właściciel nieruchomości, na której dane drzewo się znajduje. Może to zrobić również najemca lub dzierżawca terenu nieruchomości, jeśli posiada zgodę właściciela nieruchomości. Upoważniony do złożenia wniosku jest też właściciel urządzeń służących do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej.

Jakie czynności należy wykonać przed złożeniem wniosku o zezwolenie na usunięcie drzewa?

Jeśli podjąłeś decyzję w sprawie usunięcia drzewa bądź krzewu musisz wykonać kilka czynności, zanim złożysz odpowiedni wniosek. Po pierwsze musisz zmierzyć ile cm obwodu pnia ma drzewo na wysokości 5 cm od ziemi. Zmierz również obwód drzewa na wysokości 130 cm. Zdobądź informacje o odmianie drzew, jakie chcesz wyciąć. Przy dużych projektach przydatna może być inwentaryzacja drzew i krzewów.

Co powinien zawierać wniosek o pozwolenie na usunięcie drzewa?

Zezwolenie na wycinkę drzew wymaga uzyskania zgody od odpowiednich władz, takich jak urząd miasta lub gminy, wojewódzki inspektor ochrony środowiska lub dyrektor parku narodowego. Wniosek należy złożyć w formie pisemnej i zawierać następujące informacje:

  • dane osoby składającej wniosek,
  • adres nieruchomości, na której rosną drzewa,
  • rodzaj i liczbę drzew, które mają zostać wycięte,
  • przyczyny wycinki drzew,
  • planowane działania zastępcze, tj. zasadzenie nowych drzew lub inne działania na rzecz ochrony przyrody.

Po złożeniu wniosku odpowiedni urzędnik dokona oględzin drzewa i czy nie występują czynniki, niepozwalające wyciąć drzewo. Jeśli wszystko będzie dobrze, powinieneś otrzymać zgodę i termin usunięcia.

Kiedy uzyskanie zezwolenia na wycinkę nie jest konieczne?

W polskim prawie istnieją sytuacje, w których nie jest wymagane uzyskanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów. Są to przypadki, gdy rośliny te należą do gatunków wymienionych w artykule 83f Ustawy o ochronie przyrody. Te wyjątki obejmują:

  • krzewy lub skupiska krzewów o powierzchni do 25 m², rosnące na terenach ozdobnych, z wyjątkiem krzewów w pasie drogowym drogi publicznej, na terenach wpisanych do rejestru zabytków oraz na terenach zieleni;
  • drzewa o obwodzie pnia mniejszym niż: 80 cm dla topoli, wierzb, klonu jesionolistnego i klonu srebrzystego; 65 cm dla kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego; 50 cm dla pozostałych gatunków drzew;
  • drzewa lub krzewy usuwane w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego;
  • drzewa lub krzewy rosnące na plantacjach lub w lasach, zgodnie z ustawą o lasach;
  • krzewy lub drzewa owocowe, z wyjątkiem rosnących na terenach wpisanych do rejestru zabytków lub na terenach zieleni;
  • drzewa i krzewy złamane lub wywrócone przez naturalne czynniki, wypadek lub katastrofę.

Jak uzyskać pozwolenie na wycinkę drzew – Podsumowanie

Wiesz już, że w przypadku drzew rosnących na działce, której jesteś właścicielem, musisz uzyskać zgodę odpowiedniego organu. Może to być urząd gminy urząd miasta lub wojewódzki urząd ochrony zabytków. Nie jest to trudne, ale dosyć czasochłonne i oczywiście płatne.

Jeśli planujesz inwestycję budowlaną, do której przeszkodą mogą być aspekty przyrodnicze, w tym duże zalesienie terenu może zlecić, inwentaryzację zieleni naszej firmie, która zadba o odpowiedni przebieg inwestycji bez naruszenia praw dotyczących ekologii.

jak uzyskać pozwolenie na wycinkę drzew