Jak uzyskać pozwolenie na budowę?

Każda inwestycja budowlana, niezależnie czy komercyjna, czy prywatna wymaga dopełnienia szeregu formalności. Jedną z nich uzyskanie pozwolenia na budowę domu. Jak uzyskać odpowiednie pozwolenie, by przejść do konkretnych robót budowlanych? Jak na pozwolenie budowlane wpływają aspekty środowiskowe? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Kiedy wymagają pozwolenia na budowę?

Pozwolenie na budowę jest wymagane, gdy planuje się rozpoczęcie budowy lub rozbudowy obiektu budowlanego. W Polsce pozwolenie na budowę wydaje się na podstawie ustawy o prawie budowlanym. Należy pamiętać jednak, że istnieją sytuacje, w których pozwolenie nie jest wymagane, a prace można rozpocząć wyłącznie na podstawie zgłoszenia budowy.

Ogólnie rzecz biorąc, pozwolenie na budowę jest wymagane, gdy planuje się:

  • budowę nowego obiektu budowlanego,
  • rozbudowę lub przebudowę istniejącego obiektu budowlanego,
  • przemianę użytkowania obiektu budowlanego,
  • zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego,
  • zmianę konstrukcji lub zabudowy obiektu budowlanego,
  • usunięcie lub rozbiórkę obiektu budowlanego

Pozwolenie na budowę a sprawy środowiskowe

Ochrona środowiska jest jednym z głównych aspektów, na które zwraca się uwagę przy udzielaniu pozwolenia na budowę. Wymagania dotyczące ochrony środowiska mogą różnić się w zależności od lokalizacji i rodzaju planowanej inwestycji. 

Ogólnie rzecz biorąc, przy udzielaniu pozwolenia na budowę brana jest pod uwagę m.in. ochrona:

  • terenów zieleni,
  • obszarów wodnych i terenów leśnych,
  • siedlisk przyrodniczych i miejsc ochrony bioróżnorodności,
  • użytków rolnych i gruntów leśnych,
  • krajobrazu i walorów kulturowych.

Przy udzielaniu pozwolenia na budowę, brana pod uwagę jest ocena oddziaływania na środowisko w tym także ochrona środowiska przed zanieczyszczeniami i hałasem. W związku z tym planowana inwestycja musi spełniać odpowiednie wymagania dotyczące ochrony środowiska oraz uzyskać odpowiednią decyzję środowiskową.

Jakie warunki trzeba spełnić, by uzyskać pozwolenie na budowę?

Pozwolenie na budowę jako standardowy tryb starania się o możliwość budowy domu powinno zawierać kilka niezbędnych dokumentów. 

  1. Pierwszym z nich jest wypis z planu zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy. 
  2. Kolejnym krokiem jest udanie się do geodety, który wykona mapę do celów projektowych, która jest niezbędna to wykonania projektu budowlanego. 
  3. Następnie gotowy projekt domu powinien zostać zaadoptowany do terenu działki. Jest to tzw. projekt zagospodarowania terenu. 
  4. Jednym z ostatnich kroków jest uzyskanie projektu technicznego dostawy mediów. W przypadku, gdy planowana inwestycja może mieć wpływ na środowisko, wymagana jest decyzja środowiskowa
  5. Po skompletowaniu wszystkich dokumentów należy je złożyć w odpowiednim urzędzie. Decyzja wydawana jest w ciągu 65 dni od dnia złożenia wniosku.

Kto jest odpowiedzialny za wydanie pozwolenia?

W Polsce pozwolenie na budowę wydaje się na podstawie ustawy o prawie budowlanym. W zależności od rodzaju i lokalizacji planowanej inwestycji odpowiedzialność za wydanie pozwolenia na budowę spoczywa na różnych organach.

Ogólnie rzecz biorąc, pozwolenie na budowę wydaje się przez organ nadzoru budowlanego, którym jest wójt (burmistrz, prezydent miasta) lub starosta. W przypadku inwestycji, które wymagają uzgodnienia z właściwymi miejscowo organami ochrony środowiska, pozwolenie na budowę może być wydawane przez marszałka województwa. 

W przypadku inwestycji związanych z infrastrukturą techniczną (np. linie kolejowe, sieci gazowe, wodociągowe) pozwolenie na budowę wydaje się przez odpowiednie służby państwowe lub samorządowe, takie jak na przykład Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad czy Zarząd Miejskiego Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej.

Ile jest ważne pozwolenie na budowę?

Pozwolenie na budowę zachowuje swoją ważność przez 3 lata od uzyskania decyzji urzędu miasta. Natomiast po upływie tego czasu wszelkie prace budowlanego wymagają uzyskania pozwolenia raz jeszcze. Ponownie więc należy przejść wszystkie wymienione wcześniej procedury.

Wydanie decyzji a rozpoczęcie budowy

Budowa obiektu budowlanego może zostać rozpoczęta dopiero po uprawomocnieniu się decyzji o pozwoleniu na budowę. W związku z tym, po otrzymaniu pozwolenia należy zgłosić termin rozpoczęcia robót budowlanych do organów nadzoru robót budowlanych i dopiero w tym terminie można rozpocząć prace.

Jak uzyskać pozwolenie na budowę – Podsumowanie

Rozpoczęcie budowy jest bardzo skomplikowane i czasochłonnego. Wymaga załatwiania wielu formalności niezależnie czy dotyczy inwestycji komercyjnych, czy budowy domu jednorodzinnego. Uzyskanie stosownego pozwolenia na budowę budynków wymaga wielu dokumentów. W szczególnych przypadkach również decyzji środowiskowej, którą może wykonać dla Ciebie nasza firma. Potrzebujesz pomocy?  Zapraszamy do kontaktu.