Inwentaryzacja przyrodnicza obszaru Natura2000 „Dolina Pilicy” c.d.

Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem, będącym integralną częścią umowy na inwentaryzację przyrodniczą doliny Pilicy. W drugiej połowie czerwca wykonaliśmy pierwszą kontrolę terenową nastawioną na inwentaryzację lelka (Caprimulgus europaeus). Lada dzień zaczynamy drugą kontrolę i tym samym prace terenowe na 2019 rok zostaną zakończone.

Ile lelka? Dużo. Dotychczasowe dane z formularza SDF dla tego obszaru Natura2000 informowały o populacji na poziomie około 60 samców. Wstępne wyniki po pierwszej kontroli sugerują, iż lokalna populacja jest znacznie liczniejsza i wynosi około 100 samców. Większość ptaków stwierdziliśmy na terenie nadleśnictwa Grójec. Dokładne wyniki poznamy po drugiej kontroli terenowej.

Co dalej?

W tym roku czekają nas jeszcze prace kameralne przy komputerze. Trzeba będzie opracować dane uzyskane z dwóch kontroli, przygotować sprawozdanie oraz załączniki mapowe. Najwięcej pracy czeka na nas w przyszłym roku, a startujemy już w lutym z inwentaryzacją puchacza (Bubo bubo), później dołączą kolejne gatunki: podróżniczek (Luscinia svecica), kropiatka (Porzana porzana) i derkacz (Crex crex).

Jaki jest cel inwentaryzacji?

Nasza praca służy przede wszystkim aktualizacji danych dla obszaru Natura2000. Wyniki te będą jednak również punktem odniesienia w przypadku lokalnych inwestycji mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których niezbędne będzie przygotowanie raportu oddziaływania na środowisko (OOŚ).

Podziękowania

Chcielibyśmy w tym miejscu serdecznie podziękować nadleśnictwom: Grójec, Dobieszyn, Przysucha oraz Opoczno, za umożliwienie wjazdu do lasu na czas badań. Dzięki temu nasze prace odbywały się sprawniej i efektywniej.

rzeka pilica i okolica przed inwentaryzacją przyrodniczą