Inwentaryzacja przyrodnicza dla linii elektroenergetycznej 400 kV Ostrołęka – Olsztyn

Od ponad trzydziestu lat stacje elektroenergetyczne Ostrołęka i Olsztyn łączy, między innymi, linia 220 kV. Z uwagi na stan obecnej infrastruktury oraz wzrost poboru energii elektrycznej, Inwestor podjął decyzję o zastąpieniu tej linii nową linią 400 kV. Niezbędnym elementem dokumentacji projektowej będzie inwentaryzacja przyrodnicza, jako załącznik do raportu decyzji środowiskowej.

Ponad 100 kilometrów długości i dwa województwa

Obszar planowanej inwestycji znajduje się na terenie dwóch województw – mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. Większa część inwestycji przebiega przez województwo warmińsko-mazurskie. Początek linii wysokiego napięcia znajduje się w Ostrołęce, a koniec we wsi Mątki na płn. – zach. od Olsztyna.

Inwentaryzacja przyrodnicza dla kilku wariantów inwestycji

Dla potrzeb oceny oddziaływania na środowisko przygotowano kilka wariantów trasy linii 400 kV. Jeden z wariantów zakłada wybudowanie nowej linii 400 kV po trasie istniejącej linii 220 kV. Pozostałe warianty analizują lokalizację linii 400 kV częściowo po nowej trasie. Obszary chronione, jeziora i lasy w okolicach Szczytna utrudniły znalezienie oddzielnych, na całej trasie wariantowych przebiegów linii.

Nie wykazano negatywnego oddziaływania przedsięwzięcia na ptaki

W świetle wykonanych badań należy uznać, że istniejąca linia 220 kV nie stwarza bariery dla ptaków i nie narusza integralności obszaru chronionego. Jest stałym i znanym ptakom elementem krajobrazu od kilkudziesięciu lat. Można założyć, że oddziaływanie nowej linii 400 kV nie będzie większe.

Potrzebujesz przygotowania profesjonalnej oceny oddziaływania na środowisko swojej inwestycji? Skontaktuj się z nami!

zdjęcie rozlewiska rzeki Omulwi inwentaryzacja przyrodnicza

Przykładowe realizacje

zdjęcie rozlewiska rzeki Omulwi inwentaryzacja przyrodniczaKarol Kustusch

Inwentaryzacja przyrodnicza dla linii elektroenergetycznej 400 kV Ostrołęka – Olsztyn

Obszar planowanej inwestycji znajduje się na terenie dwóch województw - mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego.