Inwentaryzacja przyrodnicza a ekspertyza przyrodnicza – specyfika terminologii branżowej

Terminologia branżowa

Tak jak wiele innych dziedzin, również branża środowiskowa, działająca w obszarze usług związanych z opracowywaniem raportów i dokumentacji przyrodniczych, operuje unikalną i specyficzną terminologią, która dla osób postronnych może być dość zawiła, a subtelne różnice w nazewnictwie trudne do wychwycenia. W tym artykule skupimy się na terminach „inwentaryzacja przyrodnicza” oraz „ekspertyza przyrodnicza„.

Inwentaryzacja przyrodnicza – badanie kompleksowe

Takimi terminami, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się tożsame są inwentaryzacja przyrodnicza oraz ekspertyza przyrodnicza. Kluczem do uchwycenia odmienności tych dwóch usług są oczywiście pierwsze człony tych terminów. Inwentaryzacja wskazuje na to, że mamy do czynienia z większym zbiorem elementów do uwzględnienia i opisania. I rzeczywiście, inwentaryzacja przyrodnicza dotyczy zwykle usług bardziej kompleksowych, obejmujących analizę kilku elementów przyrodniczych, tj. całych grup zwierząt czy roślin lub obu tych składników jednocześnie.

Wybrane aspekty – ekspertyza przyrodnicza

Ekspertyza przyrodnicza polega zwykle na opisie jednego konkretnego detalu lub elementu, jak np. występowania lub gniazdowania danego gatunku zwierząt lub roślin (np. ekspertyza lub opinia ornitologiczna budynku). Ważnym aspektem odróżniającym te dwie usługi jest również czas ich trwania. Ekspertyza przyrodnicza to najczęściej usługa krótkoterminowa, polegająca na jednej wizycie w terenie zakończonej krótkim sprawozdaniem, a inwentaryzacja przyrodnicza trwa co najmniej kilka miesięcy lub nawet realizowana jest w cyklu całorocznym.