Ile trwa ważność decyzji środowiskowej?

Każda duża inwestycja, w jakimś stopniu będzie oddziaływała na środowisko naturalne. W związku z tym polskie prawo przed rozpoczęciem prac wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Dzięki temu można mieć pewność, że realizacja przedsięwzięcia nie będzie miała zbyt negatywnych skutków dla ekosystemu. Czym dokładnie jest taka ocena i ile trwa ważność decyzji środowiskowej? Tego dowiesz się poniżej.

Czym jest decyzja środowiskowa i jakie przedsięwzięcia określa?

Decyzja środowiskowa to dokument wydawany przez organ administracji publicznej, który określa warunki, jakie musi spełnić inwestycja, aby zapewnić ochronę środowiska i zdrowia ludzi. Wydanie decyzji środowiskowej odbywa się w ramach procedury oceny oddziaływania na środowisko danej inwestycji (tzw. procedury EIA). 

Decyzja środowiskowa może zawierać różne rodzaje wymagań, takie jak:

  • Wymagania związane z ochroną przyrody i krajobrazu
  • Wymagania dotyczące ochrony powietrza, wody i gleby
  • Warunki techniczne dla realizacji inwestycji
  • Wymagania związane z gospodarką odpadami
  • Wymagania związane z ochroną ludzi i zwierząt przed hałasem, wibracjami i innymi czynnikami szkodliwymi dla zdrowia

Decyzja środowiskowa ma na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu inwestycji na środowisko oraz zapewnienie równowagi pomiędzy potrzebami rozwoju gospodarczego a ochroną środowiska i zdrowia ludzi. Określa ona warunki realizacji przedsięwzięcia w odniesieniu do ochrony środowiska.

Kto wydaje decyzję środowiskową?

Uzyskanie decyzji środowiskowej możliwe jest po wykonaniu specjalnej oceny oddziaływania na środowisko, którą wykonać może zewnętrzna firma taka jak nasza. Celem takiej oceny oddziaływania przedsięwzięcia jest określenie, w jakim stopniu dana inwestycja będzie wpływała na środowisko naturalne. Po wykonaniu oceny oddziaływania inwestycji można starać się o uzyskanie decyzji poprzez złożenie wniosku gminie lub urzędzie miasta.

Ile trwa ważność decyzji środowiskowej?

Po złożeniu wniosku w sprawie wydania decyzji środowiskowej należy odczekać ok. 2 miesięcy. Od momentu ostatecznej decyzji jest ona ważna przez 6 lat. W tym czasie, na podstawie decyzji można rozpocząć prace w ramach przedsięwzięcia określone w planie inwestycji. Po terminie obowiązywania decyzji środowiskowej istnieje jednak możliwość uzyskania przedłużenia.

Przedłużenie ważności decyzji środowiskowej

Tak jak już wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, istnieje możliwość wydłużenia ważności decyzji. Przedłużenie decyzji środowiskowej wydłuża czas jej trwania o kolejne cztery lata. Jest to jednak możliwe tylko i wyłącznie w przypadku gdy nie zmieniły się środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia. Zmiana koncepcji realizacji przedsięwzięcia wymagać będzie uzyskania kolejnej decyzji lub wydanie decyzji zmieniającej decyzję środowiskową.

Termin ważności decyzji środowiskowej – Podsumowanie

Wszelkie inwestycje wymagające decyzji środowiskowej muszą wcześniej zostać prześwietlone przez ocenę oddziaływania na środowisko. Tylko wtedy organy państwowe mają odpowiednią wiedzę o uwarunkowaniach środowiskowych przedsięwzięcia i mogą wydać decyzję. Decyzja taka ważna jest przez sześć lat od momentu jej otrzymania, ale istnieje również możliwość wydłużenia terminu ważności. Jeśli potrzebujesz uzyskania nowej decyzji środowiskowej dla swojej inwestycji, wykonanie oceny oddziaływania na środowisko możesz zlecić naszej firmie. Skontaktuj się z nami, by dowiedzieć więcej na temat naszej oferty.

Ile trwa ważność decyzji środowiskowej