Fotowoltaika a decyzja środowiskowa

Elektrownie fotowoltaiczne w Polsce stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w zakresie odnawialnych źródeł energii. Rosnące zainteresowanie tego typu instalacjami jest bezpośrednio związane z działaniem polskich władz. Strategia przewiduje redukcję zużycia nieodnawialnych źródeł energii, takich jak węgiel, do 2030 roku. Nie bez znaczenia jest również fakt bardzo szybkiej instalacji farmy fotowoltaicznej w porównaniu do instalacji konwencjonalnych źródeł energii.

Proces tworzenia farmy fotowoltaicznej obejmuje kilka etapów:

  1. Wybór lokalizacji, która jest kluczowa dla wysokiej efektywności elektrowni oraz audyt energetyczny, który ma na celu oszacowanie rezultatów inwestycji.
  2. Projekt koncepcyjny, który zawiera: plan zagospodarowania terenu wraz z układem paneli na wybranej działce, specyfikację urządzeń, opis inwestycji oraz dokładny kosztorys. Projekt koncepcyjny jest bardzo istotny, ponieważ na jego podstawie wydawane są decyzje urzędowe.
  3. Uzyskanie pozytywnych decyzji urzędowych, na które składają się warunki zabudowy, decyzja środowiskowa, itp.
  4. Uzyskanie pozwolenia na budowę.
  5. Budowa i finalizacja projektu.

Decyzja środowiskowa

Sposób w jaki inwestycja powinna zostać wykonana, aby oddziaływała w jak najmniejszym stopniu na otaczające środowisko naturalne, określa decyzja środowiskowa. Jest ona niezbędna przy wszystkich przedsięwzięciach, które można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich to inwestycje, które zawsze znacząco oddziałują na środowisko. Druga to inwestycje, które mogą potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. W przypadku pierwszej grupy, otrzymanie decyzji środowiskowej wiąże się z wykonaniem pełnej oceny oddziaływania na środowisko. W przypadku drugiej grupy, w niektórych przypadkach decyzja środowiskowa może być wydana tylko na podstawie karty informacyjnej inwestycji.

Dlaczego wymagana jest decyzja środowiskowa?

Farmy fotowoltaiczne w zależności od ich wielkości (powierzchni zabudowy) i terenu zaliczają się do jednej z wyżej wymienionych grup przedsięwzięć. Podstawowa różnica, która wynika z klasyfikacji, to konieczność wykonywania pełnej oceny oddziaływania na środowisko. Według zasad, farmy na terenach podlegających ochronie i powierzchni mniejszej niż 0,5 ha lub na innych terenach i o powierzchni mniejszej niż 1 ha, nie podlegają pełnej ocenie oddziaływania na środowisko.

Ważne! Powierzchnia zabudowy obejmuje obiekt budowlany tj. farmę fotowoltaiczną, jak również infrastrukturę towarzyszącą, np. drogi.

Potencjalne negatywne oddziaływania farm fotowoltaicznych na środowisko:

  • Utrata siedlisk lęgowych dla gatunków gniazdujących na ziemi
  • Kolizje ptaków z panelami – mogą pomylić je z taflą wody
  • Budowa nowych linii energetycznych w celu odprowadzenia energii – większe ryzyko porażenia prądem ptaków lotnych

Pełna ocena oddziaływania na środowisko

Pełną ocenę oddziaływania na środowisko (Raport OOŚ) wykonuje się w celu zbadania w jaki sposób zgłoszone przedsięwzięcie będzie wpływać na komponenty środowiska lub na formy ochrony przyrody. Ponadto ocena taka określa sposoby ograniczania negatywnych skutków projektu. Jednym z elementów OOŚ jest inwentaryzacja przyrodnicza, która opisuje bioróżnorodność występującą na terenie potencjalnej inwestycji. Ekspertyza środowiskowa ma na celu sprawdzenie czy inwestycja nie narusza chronionej fauny i flory oraz potencjalnych siedlisk.

Karta Informacyjna Przedsięwzięcia

Jak wskazano wyżej, w przypadku niektórych inwestycji decyzja środowiskowa może być wydana jedynie na podstawie karty informacyjnej przedsięwzięcia (KIP). Jest to dokument zawierający najważniejsze informacje dotyczące przedsięwzięcia. Jest to m.in. powierzchnia zajmowanej nieruchomości i obiektu budowlanego oraz dotychczasowy sposób ich wykorzystania; rodzaj wykorzystywanej technologii, ewentualne warianty inwestycji, przewidywane ilości wykorzystywanych surowców, itp.

Podsumowanie

Proces uzyskania decyzji środowiskowej:

  1. Przygotowanie wniosku o uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wraz z kopią mapy ewidencyjnej danego terenu oraz zrealizowanie opłat skarbowych;
  2. Sporządzenie Karty Informacyjnej Przedsięwzięcia (KIP) – farmy na terenach podlegających ochronie i powierzchni mniejszej niż 0,5 ha lub na innych terenach i o powierzchni poniżej 1 ha, lub w przypadku gdy wnioskodawca wystąpił o ustalenie zakresu raportu;

LUB

  1. Ocena oddziaływania na środowisko – inwestycje zawsze znacząco oddziałujące na środowisko.

Cały proces uzyskania decyzji środowiskowej jest dosyć skomplikowany i wymaga szeregu niezbędnych czynności. Na każdy etap potrzebna jest określona ilość czasu, a zależne jest to od wielu osób i instytucji a także od wielkości projektu. Przewiduje się, że dla małej inwestycji czas uzyskania decyzji wynosi kilka miesięcy, natomiast dla dużego projektu może to wynosić nawet 1,5 roku.

panele słoneczne ocena oddziaływania na środowisko