Czynna ochrona przyrody w obrębie mazowieckich rzek

Mozaika siedlisk i wysoka bioróżnorodność

Doliny rzeczne, jak i ich same koryta to jedne z najciekawszych i najbardziej bioróżnorodnych układów środowiskowych. Na granicy dwóch światów – wodnego i lądowego – tworzą się unikatowe siedliska bytowania wielu gatunków roślin i zwierząt. Często na krótkim odcinku rzeki możemy spotkać przeróżne biotopy: podmokłe łąki, lasy łęgowe, piaszczyste wyspy, urwiste brzegi, nurt rzeki czy stagnującą wodę w starorzeczach.

Działania na rzecz czynnej ochrony przyrody

W tym kontekście pojawiło się kilka miłych wiadomości od RDOŚ w Warszawie, która zakończyła prace w ramach projektu pn. Realizacja działań ochrony czynnej ujętych w planach zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000 oraz rezerwatu przyrody Torfowisko Serafin na terenie województwa mazowieckiego.

Rzeki duże i małe

Działania skupiły się zarówno na dużych (Wisła, Bug) jak i mniejszych rzekach tego województwa (Liwiec, Kostrzyń). Na Wiśle i Bugu prace koncentrowały się na odtwarzaniu biotopów lęgowych ptaków gniazdujących na piaszczystych wyspach w korytach tych rzek. W wyniku naturalnej sukcesji wyspy te z biegiem lat zarastają, początkowo niską roślinnością trawiastą, a później zakrzaczeniami wierzbowymi. Wobec tego ptaki tracą swoje miejsca gniazdowania. W ramach realizacji projektu usuwano krzewy i wykaszano trawy. Na mniejszych rzekach prace skupiły się w obrębie starorzeczy – instalowano tam platformy lęgowe dla rybitw czarnych (Chlidonias niger), coraz rzadszego gatunku w Polsce.

Pierwsze efekty już widoczne

Efekty wdrożonych działań były widoczne już wiosną i latem 2018 roku. Na wykoszonych wyspach zagnieździły się mewy i rybitwy. Czekamy jeszcze by do tych gatunków dołączyły sieweczki: rzeczna (Charadrius dubius) i obrożna (C. hiaticula). Zajęte też zostały pierwsze platformy przez rybitwy czarne.

zdjęcie rzeki pośród łąk i zadrzewień inwentaryzacja przyrodnicza