Czy fotowoltaika się opłaca? Jak zaoszczędzić na energii elektrycznej?

Ciągłe zmiany prawa energetycznego wprowadzają prawdziwy mętlik w kwestii czy montaż fotowoltaiki w ramach inwestycji lub dla prywatnych celów w ogóle się opłaca. Pomimo zamieszania rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że zainteresowanie fotowoltaiką nie maleje. Czy fotowoltaika się opłaca? Jak efektywnie skorzystać z odnawialnych źródeł energii?

Koszt instalacji paneli fotowoltaicznych

To czy fotowoltaika się opłaca, zależy od kosztów inwestycji. A koszty montażu paneli fotowoltaicznych mogą być bardzo różne. Na ogólną cenę całej inwestycji wpływa wiele czynników, na które również mamy wpływ. Dzięki temu można w pewnym stopniu obniżyć cenę instalacji. 

Koszt instalacji paneli fotowoltaicznych zależy od wielu czynników, takich jak:

  • Wielkość systemu – czyli liczba paneli fotowoltaicznych, jakie są potrzebne, aby dostarczyć wystarczającą ilość energii elektrycznej do domu
  • Lokalizacja – koszt będzie różny w zależności od kraju, regionu, a nawet miasta
  • Rodzaj paneli – istnieją różne typy paneli fotowoltaicznych, które różnią się wydajnością, trwałością i kosztem
  • Koszty dodatkowe – takie jak koszty montażu, inwertera, akumulatorów i przewodów
  • Dofinansowanie – skorzystanie z dofinansowania instalacji fotowoltaicznej

Według różnych źródeł koszt instalacji paneli fotowoltaicznych dla typowego domu w Polsce może wynosić kilkadziesiąt tysięcy złotych za system o mocy 4-6 kW. Koszty instalacji paneli fotowoltaicznych jednak w ciągu kilku lat będą zrekompensowane przez oszczędności na rachunkach za energię elektryczną. 

Niezależnie od kosztów warto przemyśleć montaż instalacji lub inwestycję w farmę fotowoltaiczną. W przypadku drugiego przedsięwzięcia należy pamiętać o wykonaniu oceny oddziaływania na środowisko oraz inwentaryzacji przyrodniczej.

Montaż instalacji fotowoltaicznej a dofinansowania

W ramach promocji odnawialnych źródeł energii oraz ekologii nasze państwo przewidziało finansowe wsparcie dla osób, które chcą wykonać montaż domowych instalacji fotowoltaicznych. Dzięki temu opłacalność inwestycji znacznie wzrasta. Jeśli chcesz wykorzystać energię słoneczną do zasilania swojego domu, możesz liczyć na spore wsparcie. W ramach dofinansowania można otrzymać nawet do 37 tys.

Jak wygląda system rozliczeń prosumentów?

Działanie instalacji fotowoltaicznej charakteryzuje się tym, że w momencie najwyższej produkcji energii elektrycznej jest jej zbyt dużo, aby móc ją samemu spożytkować. Dobrym rozwiązaniem są magazyny energii, które pozwalają zwiększyć auto konsumpcję elektryczności nawet do 90%. 

Wszelkie nadwyżki energii elektrycznej można natomiast „odsprzedać” do sieci energetycznej. Aktualnie obowiązuje nowy system rozliczeń sprzedaży i kupna elektryczności zwany net-billing. W systemie net-billing sprzedaż energii jest rozliczana w cenie rynkowej (hurtowej), ale kupno już w detalicznej. Sprawia to, że opłacalność instalacji fotowoltaicznej stała się bardziej dyskusyjna.

Opłacalność fotowoltaiki – nowe koszty sprzedaży i zużycia energii z paneli słonecznych

Instalacja paneli słonecznych to spory wydatek, na który jednak decyduje się coraz więcej posiadaczy domów. Oczywiste jest to, że na pełen zwrot całej inwestycji trzeba poczekać kilka lat. Jednak nowy system rozliczania energii sprawił, że czas ten jeszcze bardziej się wydłużył. Nie oznacza to jednak, że fotowoltaika przestała się opłacać. Rosnąca inflacja oraz stały wzrost cen energii sprawia, że posiadanie własnej produkowanej energii elektrycznej w dalszym ciągu można uznać za opłacalne.

Czy fotowoltaika się opłaca – Podsumowanie

Na nowych zasadach rozliczania energii koszty jej zakupu są wyższe niż cena, w jakiej sprzedaje się prąd do sieci. Sprawia to, że cały system dłużej się zwraca, ale nie oznacza to jednak, że przestał być opłacalny. Ciągle rosnące koszty energii elektrycznej powodują, że przy dużym zużyciu energii w dalszym ciągu warto zainwestować w panele fotowoltaiczne. Jeśli planujesz inwestycję w farmę fotowoltaiczną, cały czas możesz liczyć na spory zysk. Pamiętaj, że każda inwestycja tego typu, wymaga wykonania oceny oddziaływania na środowisko, jak również inwentaryzacji przyrodniczej. Obie te czynności możesz zlecić ekspertom z naszej firmy. Skontaktuj się z nami i sprawdź, jak możemy Ci pomóc.

czy fotowoltaika się opłaca