Co zanieczyszcza powietrze? – Przyczyny zanieczyszczenia

Jakość powietrza, którym oddychamy, ma olbrzymie znaczenie, zarówno dla ludzi, zwierząt jak i roślin. Zawarte w nim związki takie jak tlen (potrzebny do oddychania) oraz dwutlenek węgla (konieczny w procesie fotosyntezy) pozwalają trwać życiu na ziemi. Rosnące zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego zmniejsza jakość życia na naszej planecie oraz wpływa na zdrowie człowieka i powoduje wiele chorób układu oddechowego. Co zanieczyszcza powietrze? Jak w dbaniu o jakość powietrza może pomóc analiza emisji do powietrza?

Czym jest zanieczyszczenie powietrza?

Zanieczyszczenie powietrza to nic innego jak wprowadzenie do atmosfery substancji, które nie powinny się w niej znaleźć lub nie w tak dużej ilości. Mogą to być zarówno gazy, ciała stałe jak i ciecze. 

Zanieczyszczenia powietrza to między innymi:

  • Tlenek azotu
  • Dwutlenek azotu
  • Tlenek węgla
  • Dwutlenek siarki
  • Dwutlenek węgla
  • Emisja pyłów zawieszonych

O zanieczyszczeniu możemy mówić gdy przekroczone zostaną normy jakości powietrza dla poszczególnych związków i substancji. Zanieczyszczone powietrze może wpływać m.in. na efekt cieplarniany, smog, dziurę ozonową czy zanieczyszczenie gleby i wody.

Co zanieczyszcza powietrze – Źródła zanieczyszczenia powietrza

Głównym powodem rosnącego stężenia zanieczyszczeń powietrza jest przede wszystkim działalność człowieka. 

Działania, które powodują zanieczyszczenie powietrza to:

  • Spalanie paliw kopalnych – energetyka zasilana za pomocą węgla
  • Niska emisja – palenie w domowych piecach niskiej jakości węglem lub odpadami. Uwalnia do atmosfery pyły PM2.5 i PM10 oraz gazów takich jak benzopiren.
  • Transport – stare samochody odpowiadają za ponad 30% emisji tlenków azotu. Transport przyczynia się również do powstawania smogu letniego.
  • Przemysł – przemysł ciężki taki jak hutnictwo, przemysł chemiczny czy rafineryjny.

Oprócz źródeł emisji zanieczyszczeń, których twórcą jest człowiek, wyróżniamy również naturalne źródła zanieczyszczeń. Są to głównie erupcje wulkanów, wietrzenie skał, procesy biologiczne oraz pożary.

Przyczyny zanieczyszczenia powietrza – Jak z nimi walczyć?

Oczywiste jest, że nie mamy wpływu na zanieczyszczenia powietrza pochodzące z natury. Na szczęście możemy znacznie ograniczyć główne źródła zanieczyszczeń, do których sami się przyczyniamy. 

Zmniejszenie zanieczyszczeń powietrza możliwe jest poprzez:

  • Przejście na ekologiczne środki transportu, by zmniejszyć stężenie dwutlenku węgla
  • Ochronę powietrza poprzez instalację lepszych i wydajnych filtrów kominowych
  • Inwestowanie w odnawialne źródła energii dla poprawy ogólnego stanu czystości powietrza
  • Ograniczenie transportu ciężkiego w dużych miastach
  • Lepsze i czystsze technologie przemysłowe

Poziom jakości powietrza to element, na który mamy ogromny wpływ. Warto więc dbać o poziom jakości powietrza wdrażając powyższe sposoby na zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń.

Analiza emisji do powietrza atmosferycznego

Chcąc wdrożyć zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, warto wcześniej poznać jak bardzo działalność Twojej firmy, wpływa na stężenie dwutlenku siarki i innych substancji w powietrzu. W celu poznania i oceny emisji zanieczyszczeń gazowy wykonuje się analizę emisji do powietrza. Pozwala ona określić ilość zanieczyszczeń i ich wpływ na lokalne środowisko. Analiza ta jest również elementem raportu oddziaływania na środowisko.

Brudne powietrze i przyczyny jego zanieczyszczenia – Podsumowanie

Pogorszenie jakości powietrza to stan, który obserwujemy już od dłuższego czasu. Wysoki poziom zanieczyszczeń to przede wszystkim efekt wysoce emisyjnego przemysłu energetycznego i transportu. Przeciwdziałanie zanieczyszczeniom powietrza jest ważnym krokiem, którego celem jest poprawa jakości powietrza i ochrona zdrowia ludzi i zwierząt. W celu analizy obecnych w powietrzu zanieczyszczeń warto wykonać analizę emisji do powietrza. Jeśli potrzebujesz tego typu analizy do raportu środowiskowego, zapraszamy do kontaktu.

co zanieczyszcza powietrze

Przykładowe realizacje

zdjęcie rzeka wisła woda piasek fragment nieba z chmurami w oddaleniu kominy inwentaryzacja przyrodniczaKarol Kustusch

Inwentaryzacja przyrodnicza dla PGNiG TERMIKA S.A. Warszawa

Zakończyliśmy kolejną inwentaryzację przyrodniczą. Tym razem pracowaliśmy w granicach warszawskiej doliny Wisły. Prace przebiegały zgodnie z harmonogramem.
zdjęcie droga pośród pól wzdłuż drogi rosną drzewa inwentaryzacja przyrodnicza

Inwentaryzacja przyrodnicza dla planowanej rozbudowy drogi wojewódzkiej na odcinku Susz - Różnowo – Bronowo.

Pragniemy poinformować, że wygraliśmy przetarg realizowany jest na zlecenie Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie.
słup i linia elektroenergetyczna na terenach rolnych inwentaryzacja przyrodnicza

Rozpoczęliśmy inwentaryzację przyrodniczą na Pomorzu

W marcu bieżącego roku rozpoczęliśmy kolejną inwentaryzację przyrodniczą. Tym razem inwentaryzujemy obszar wzdłuż linii wysokiego napięcia.