Co to jest ślad węglowy i jak go zmniejszyć?

Ślad węglowy to bardzo popularne w dzisiejszych czasach określenie oznaczające sumę gazów cieplarnianych. Powstało w związku z postępującymi w szybkim tempie negatywnymi zmianami klimatycznymi. Pomimo częstego stosowanie nie każdy jednak wie, co tak naprawdę się pod nim kryje. Czym więc jest ślad węglowy? Jak skutecznie go ograniczyć?

Czym jest ślad węglowy?

Ślad węglowy to nic innego jak całkowita emisja gazów cieplarnianych uzyskana podczas  pełnego cyklu życia produktu. Ślad węglowy może dotyczyć również wykonywanych czynności np. podróżowania itp. Wyraża się go jako ilość dwutlenku węgla na jednostkę funkcjonalną produktu. Poznanie wpływu danej działalności na środowisko pozwala określić analiza emisji do powietrza lub ocena śladu ekologicznego.

Metody obliczania śladu węglowego

Określenie śladu węglowego pozwala dokładnie sprawdzić wpływ działalność danej organizacji na środowisko. Istnieje kilka metod obliczania śladu węglowego na podstawie emisji gazów cieplarnianych. Pozwalają one obliczyć ślad węglowy organizacji lub produktu. Przede wszystkim wyróżniamy takie metody jak: ISO 14064, DEFRA, CDP, GRI, PAS 2050 czy ISO 14067. Jednak najczęściej stosowanym sposobem jest Greenhouse Gas Protocol. 

Według niego ślad węglowy organizacji oblicze się w trzech zakresach:

  • emisja pochodząca ze spalania paliw w źródłach należących do przedsiębiorstwa
  • emisje pośrednie wytworzone przy produkcji energii importowanej
  • pozostałe emisje będące poza kontrolą przedsiębiorstwa, ale będące w całym łańcuch wartości

Po co ograniczać ślad węglowy?

Rosnąca ilość zanieczyszczeń w środowisku naturalnym i ilość gazów cieplarnianych w atmosferze jest faktem. Ma to ogromny wpływ na ekosystem, jakość życia, zdrowie i efekt cieplarniany. Dlatego niezależnie czy mówimy o organizacjach, czy osobach prywatnych każdy powinien starać się ograniczyć ślad węglowy. 

Jak zmniejszyć swój ślad węglowy?

Osobisty ślad węglowy również jest dużym problem. W przypadku osób prywatnych największy ślad węglowy wytwarzamy, podróżując prywatnym autem lub ogrzewając swoje domy niewłaściwym paliwem. Każdy z nas może przyczynić się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Im więcej osób zdecyduje się na takie działanie, tym na większe pozytywne skutki możemy liczyć. Jak wiec zmniejszyć ślad węglowy?

Jeśli chcesz pochwalić się niższym śladem węglowym, musisz zastosować się do kilku ważnych zasad. Prywatny ślad węglowy można ograniczyć, robiąc poniższe rzeczy:

  • Ogranicz mięso, spożywaj produkty lokalne i sezonowe, nie marnuj jedzenia, a podczas zakupów nie używaj plastikowych worków jednorazowych, by zredukować ślad węglowy żywności.
  • Również produkcja ubrań wytwarza ślad węglowy, dlatego ogranicz ich kupowanie i korzystaj z odzieży używanej.
  • Transport to główny sprawca emisji szkodliwych gazów dlatego korzystaj z transportu publicznego, przestaw się na jazdę rowerem.
  • Przykręć kaloryfery, oszczędzaj wodę, wyłącz zbędne urządzenie elektryczne zmniejszyć zużycie energii.
  • Ogranicz i segreguj odpady.

Wpływ ograniczenia śladu węglowego na środowisko

Ograniczenie produkcji śladu węglowego produktu lub organizacji, jak i swojego własnego jest bardzo ważne, jeśli chcemy zadbać o przyszłość naszej planety. Stosując się do wyżej wymienionych zasad, można znacząco przyczynić się do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Ograniczając swój własny ślad węglowy, możesz dołożyć cegiełkę to walki z rosnącą degradacją środowiska naturalnego oraz efektem globalnego ocieplenia.

Podsumowanie

Prowadzisz firmę i chcesz znać jej oddziaływanie na środowisko? Skorzystaj z naszej oferty analiza emisji do powietrza, które wykonywane są w sposób zgodny z obowiązującymi normami i standardami.

Co to jest ślad węglowy i jak go zmniejszyć