Cietrzewie na Kurpiach

Cietrzewie (Lyrurus tetrix) zamieszkujące równinę kurpiowską to jedyna populacja tego gatunku w województwie mazowieckim i zarazem jedna z nielicznych ostoi tego gatunku w Polsce. Działania mające na celu utrzymanie populacji tego gatunku na Kurpiach trwają nieprzerwanie już od ośmiu lat. Co najważniejsze, przedsięwzięcie przynosi wymierne efekty – udało się nie tylko utrzymać, ale podwoić liczebność cietrzewi na Kurpiach.

Badanie zmienności genetycznej cietrzewi

W ramach działań ochronnych w ciągu ostatnich kilku lat prowadzony był odstrzał lisów, kształtowano strukturę siedlisk pod kątem wymagań cietrzewi, a ptaki objęte były monitoringiem. Ponadto w 2015 roku zebrano kilkadziesiąt piór cietrzewi, które poddano badaniom genetycznym. Analiza wykazała bardzo niską zmienność genetyczną kurpiowskich cietrzewi, będącą zapewne wynikiem odbudowy lokalnej populacji z bardzo małej liczby ptaków.

Woliera na torfowisku

We wrześniu tego roku podjęto działania mające na celu wzbogacenie puli genetycznej kurpiowskich cietrzewi. W tym celu w wolierze adaptacyjnej umieszczono dwa stadka rodzinne cietrzewi. Przez kilka tygodni ptaki przystosowywały się do lokalnych warunków i miejscowej diety. 9 października ptaki zostały wypuszczone na wolność. Część z nich nadal odwiedza sąsiedztwo woliery, gdzie nadal są dokarmiane.

torfowisko karaska zasiedlone przez cietrzewie