Jesteś tu: Usługi -> Raportowanie ESG
Raportowanie ESG to proces zbierania, analizy i prezentacji danych dotyczących kilku obszarów: środowisko, społeczeństwo i zarządzanie przedsiębiorstwem. Te trzy elementy stanowią trzon zrównoważonego rozwoju. Ma ono na celu dostarczenie wszystkim osobom zainteresowanym informacji na temat działań Twojej firmy. Celem jest zapewnienie inwestorom lepszego zrozumienia cech i celów zrównoważonego rozwoju różnych funduszy inwestycyjnych.
ESG pomaga identyfikować kwestie, którymi należy zarządzać i w razie potrzeby poprawiać. W skład tych działań należy odpowiednie zarządzanie ryzykiem, budowanie zaufania interesariuszy i osiąganie równowagi. Wytyczne dotyczące sprawozdawczości niefinansowej skupiają się następujących kategoriach:
(Environmental)
Wpływ działalności na środowisko i przyrodę, w tym emisję zanieczyszczeń, ślad wodny, zużycie energii, sposób gospodarowania odpadami, ocena wpływu na przyrodę i ochrona bioróżnorodności, zasobów materialnych.
(Social)
Relacje i kontakt z pracownikami, społecznościami, klientami czy dostawcami. Obejmuje to kwestie związane z prawami pracowników, w tym work-life-balance, zdrowiem i bezpieczeństwem w miejscu pracy.
(Governance)
Struktury, procedury i praktyki zarządcze w tym zarządzanie ryzykiem, etyką i standaryzacją, odpowiedzialnością, niezależnością organów zarządzających, współpracą z organami wykonawczymi, urzędami i przejrzystością informacji.
Obowiązek raportowania ESG dotyczy w tej chwili przede wszystkim podmiotów gospodarczych. Głównie skupia się na spółkach publicznych i dużych przedsiębiorstwach prywatnych, które odnotowują znaczne oddziaływanie na środowisko, społeczeństwo i gospodarkę. Zgodnie z założeniami w dalszej kolejności temu obowiązkowi podlegać będą również inne, znacznie mniejsze firmy.
Taksonomia UE, czyli CSRD – dyrektywa w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju i SFDR czyli rozporządzenie w sprawie ujawniania informacji na temat zrównoważonego finansowania, są składowymi dyrektywy w sprawie zrównoważonego rozwoju i mają na celu skierowanie pieniędzy na zrównoważone działania.
Taksonomia jest systemem klasyfikacji, który definiuje zrównoważoną działalność gospodarczą i wymaga od niektórych podmiotów ujawniania informacji o stopniu, w jakim ich działalność ingeruje. Dotyczy to Spółek publicznych, Dużych przedsiębiorstw oraz innych organizacji. Są one zobowiązane do informowania o działaniach, aby zapewnić kompleksowe i wiarygodne dane na temat swojego wpływu na zrównoważony rozwój. Obowiązek obejmie również inne organizacje, w tym non-profit, fundusze inwestycyjne, instytucje finansowe czy agencje rządowe.
Jeśli Twojej firmy dotyczy raportowanie ESG musisz skupiać się na tych obszarach, na które Twoja działalność ma największy negatywny wpływ. Raportowane powinny być m.in. dane dotyczące: emisji gazów cieplarnianych, oddziaływania firmy na środowisko przyrodnicze i społeczne, potencjalnych zagrożeń, jakie wiążą się z funkcjonowaniem firmy itd.
Co zrobimy? | Jaki efekt to przyniesie? |
|
|
Raportowanie ESG zaczęło obowiązywać w Unii Europejskiej od roku obrotowego rozpoczynającego się 1 stycznia 2024 roku lub po tej dacie, zgodnie z nowymi regulacjami dyrektywy CSRD. Ta zmiana ma na celu zapewnienie większej przejrzystości i porównywalności firm pod kątem zrównoważonego rozwoju. To umożliwia instytucjom finansowym i inwestorom dokonywanie bardziej świadomych wyborów.
Dyrektywa CSRD (ang. Corporate Sustainability Reporting Directive) została przyjęta w grudniu 2022 roku i dotyczy na ten moment kilkudziesięciu tysięcy firm prowadzących działalność w Unii Europejskiej. W Polsce dyrektywa CSRD znana jako dyrektywa o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju, obejmie 3500+ przedsiębiorstw.
Raport za rok 2024 dotyczący roku 2023, złożony w 2025 roku: Dla dużych spółek, które obecnie sporządzają raporty zgodnie z dyrektywami NFRD.
Raport za rok 2025 dotyczący roku 2024, złożony w 2026 roku: Dla dużych spółek, które do tej pory nie sporządzały raportów zgodnie z dyrektywami NFRD (czyli zatrudniających ponad 250 osób, mających obrót powyżej 40 mln euro lub posiadających aktywa powyżej 20 mln euro). Dotyczy to wszystkich pozostałych dużych jednostek zarówno notowanych, jak i nienotowanych na GPW, a także dużych grup kapitałowych (czyli wszystkich jednostek dominujących dużych grup kapitałowych).
Raport za rok 2026 dotyczący roku 2025, złożony w 2027 roku: Małe i średnie przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 10 pracowników będą zobowiązane do sporządzania takiego raportu od 2027 roku za rok 2026.
Dyrektywa CSRD jest wprowadzana stopniowo w zależności od wielkości przedsiębiorstwa oraz tego, czy już obecnie podlega ono dyrektywie NFRD (Non-Financial Reporting Directive):
Oprócz dyrektywy CSRD (taksonomia UE) przedsiębiorstwa muszą przygotować się na standaryzacji wg ESRS (European Sustainability Reporting Standards). Obejmują one agregację danych niezbędnych do sporządzenia rocznego raportu niefinansowego. Przedsiębiorstwa zobowiązane są do raportowania nt. zrównoważonego rozwoju, co wymagać będzie szczegółowej analizy oraz dostosowania strategii biznesowej do oczekiwań ESG.
Raportowanie wymusza od przedsiębiorstw przygotowania procesów zbierania danych, analizy ich pod kątem przydatności dla interesariuszy i strategii zrównoważonego rozwoju, a także identyfikacji i wdrożenia wskaźników efektywności. Wymogi dotyczą również elementów takich jak dekarbonizacja, łańcuchy dostaw, etyki pracy. CSRD dodatkowo ulepsza definicje zrównoważonego rozwoju, określa jasne oczekiwania dotyczące odpowiedzialności, a tym samym wyjaśnia warunki zielonego finansowania i ogranicza możliwości greenwashingu.
Nowe dyrektywy obejmą również Twoją firmę? Wybierz wsparcie wykwalifikowanych specjalistów. Zaufaj nam w procesie kompleksowego wdrożenia raportowania ESG w Twojej firmie i odkryj nowe możliwości rozwoju! Nasze doświadczenie i zaawansowane narzędzia pozwolą Ci skutecznie zbierać, analizować i raportować dane dotyczące zrównoważonego rozwoju.
Dzięki nam nie tylko spełnisz wszystkie wymogi regulacyjne, ale także zbudujesz silniejszy wizerunek swojej marki, zyskasz zaufanie klientów i interesariuszy oraz zwiększysz swoją konkurencyjność na rynku.
Nasze rozwiązania wspierają transparentność i odpowiedzialność, co przełoży się na długoterminowy sukces Twojego przedsiębiorstwa. Dołącz do liderów zrównoważonego biznesu i wprowadź swoją firmę na wyższy poziom z naszą pomocą!
W jakiej formie należy sporządzić raport ESG? W AvesNature działamy zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby pomóc Ci przejść przez cały proces raportowania ESG, dostarczając wsparcie i doświadczenie, którego potrzebujesz.
Jeśli chodzi o sposób raportowania, masz wybór:
AvesNature pomoże Ci sporządzić oświadczenie na temat informacji niefinansowych, które powinno zawierać co najmniej (zgodnie z Art. 49b, ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości):
Sporządzając oświadczenie na temat informacji niefinansowych z pomocą AvesNature, zyskujesz pewność, że wszystkie informacje niefinansowe w zakresie raportowania ESG są przedstawione w sposób niezbędny do oceny rozwoju, wyników i sytuacji Twojej firmy oraz jej wpływu na środowisko, społeczeństwo i kwestie zarządzania.
Pozwól nam pomóc Ci w osiągnięciu pełnej zgodności z wymogami prawnymi i budowaniu zaufania wśród interesariuszy!
1. Zapewniamy kompleksowe raportowanie przygotowane specjalnie dla danego klienta.
2. Zaproponujemy działania w zakresie zmniejszenia wpływu na środowisko.
3. Obliczymy ślad węglowy, ślad wodny, zaproponujemy konkretne działania zaradcze.
4. Zidentyfikujemy wyzwania związane z kontaktem z interesariuszami i oszacujemy wrażliwość na kwestie społeczne.
5. Wykorzystamy potencjał przedsiębiorstwa i sposób zarządzania
6. Skutecznie dostosujemy działania w zakresie dyrektyw europejskich.
7. Zapewniamy kontakt na każdym szczeblu wdrażania zmian.
Przeprowadzenie wszystkich kluczowych badań i analiz wstępnych.
Organizowanie warsztatów z zespołem Klienta, z wykorzystaniem specjalnych, dostosowanych metod.
Przygotowanie wersji roboczej raportu i jej ocena pod kątem zgodności z europejskimi standardami raportowania zrównoważonego rozwoju.
Opracowanie końcowej wersji opisów i wskaźników ujawnionych wniosków oraz planowanie dalszych działań firmy w formie Raportu ESG.
Przygotowanie raportów ESG oraz wdrożenie wspierających narzędzi to kluczowy krok w usprawnieniu zbierania danych w Twojej firmie. Dzięki temu możliwe jest monitorowanie wskaźników ESG na bieżąco, co ułatwi Ci podejmowanie strategicznych decyzji i zarządzanie przedsiębiorstwem. Ponadto otworzy to też drzwi do licznych możliwości rozwojowych i minimalizacji ryzyk związanych z długoterminową działalnością.
Raportowanie ESG to nie tylko obowiązek regulacyjny, ale także szansa na lepsze zrozumienie i zarządzanie wpływem firmy na otoczenie.
Dzięki raportowaniu ESG możesz efektywnie planować swoją strategię zrównoważonego rozwoju, minimalizując ryzyko i maksymalizując szanse na rozwój.
Raportowanie zrównoważonego rozwoju to nie tylko sposób na spełnienie regulacyjnych wymagań, ale również potężne narzędzie budowania zaufania i lojalności klientów. Prezentując transparentne dane na temat wpływu firmy na środowisko, społeczeństwo i gospodarkę, pokazujesz swoje zaangażowanie w odpowiedzialne prowadzenie biznesu.
Potencjalni klienci coraz częściej wybierają marki, które dbają o zrównoważony rozwój, co przekłada się na ich lojalność i pozytywne postrzeganie firmy. Dzięki regularnym raportom ESG zyskujesz przewagę konkurencyjną, wzmacniasz relacje z interesariuszami i tworzysz trwały fundament pod długoterminowy sukces.
Musisz lub chcesz wdrożyć raportowanie ESG w swojej firmie? Zachęcamy więc do spotkania w celu omówienia standardów sporządzania raportowania zagadnień ESG oraz zakresu nowych obowiązków informacyjnych, które są uzależnione od branży.