Inwentaryzacja przyrodnicza ptaków w obszarze Natura 2000 Puszcza Białowieska

Załącznik I Dyrektywy Ptasiej

Badania terenowe prowadzone są w ramach inwentaryzacji gąsiorka (Lanius collurio) i derkacza (Crex crex). Są to gatunki ptaków z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej (tzw. gatunki naturowe), będące jednocześnie przedmiotami ochrony obszaru Natura 2000 Puszcza Białowieska. Inwentaryzacja przyrodnicza prowadzona jest w celu uzupełnienia wiedzy na temat stanu ochrony tych gatunków na tym terenie.

Dwa gatunki, różne zwyczaje

Gąsiorek jest w Polsce najliczniejszym z gatunków ptaków naturowych. Optymalnym siedliskiem gąsiorka jest krajobraz rolniczy o charakterze mozaikowym, z dużym udziałem zakrzewień i miedz, nieużytków oraz łąk i pastwisk. Inwentaryzacja przyrodnicza gąsiorka jest wdzięcznym zajęciem z uwagi na łatwość obserwacji tego ptaka. Często przesiaduje na eksponowanych stanowiskach (czatowniach), w oczekiwaniu na ofiarę. Do tego jest stosunkowo niepłochliwy.

Kto derka o świcie?

W przeciwieństwie do gąsiorka, derkacz prowadzi bardzo skryty tryb życia. Zasiedla różnego rodzaju ekstensywnie użytkowane łąki i pastwiska, najchętniej wilgotne. Praktycznie jedynym świadectwem jego obecności jest słyszalny po zachodzie słońca głos. W nocy lub o świcie wydaje terkoczący głos przypominający dźwięk uzyskany pociągnięciem grzebienia o kant stołu. Toteż wieczorno-nocne nasłuchy są jedyną metodą inwentaryzacji derkacza na danym obszarze.

Inwentaryzacja przyrodnicza narzędziem w ochronie przyrody

Inwentaryzacja przyrodnicza ptaków na obszarze Natura 2000 Puszcza Białowieska prowadzona jest w ramach projektu „Inwentaryzacja cennych siedlisk przyrodniczych kraju, gatunków występujących w ich obrębie oraz stworzenie Banku Danych o Zasobach Przyrodniczych” realizowanego przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Wyniki prowadzonej inwentaryzacji posłużą do wdrożenia odpowiednich działań służących polepszeniu warunków bytowania gąsiorka i derkacza na tym terenie.