Inwentaryzacja przyrodnicza – czy może być jeszcze dokładniejsza?

Metodyka prac to podstawa każdego opracowania faunistycznego. Bez dokładnego opisu jak, kiedy i jakimi metodami inwentaryzowano faunę i florę żadna praca nie zostanie opublikowana, a w przypadku inwentaryzacji przyrodniczych dla potrzeb dokumentu Ocena Oddziaływania na Środowisko, nie zostanie zatwierdzona przez organy administracji publicznej, np. RDOŚ.

Inwentaryzacja przyrodnicza metodą kombinowaną

Podstawowe metody inwentaryzacji przyrodniczej zostały opracowane już dziesiątki lat temu. Jedną z najważniejszych, acz wykorzystywaną głównie w badaniach stricte naukowych, jest tzw. kombinowana metoda kartograficzna, opracowana przez prof. L. Tomiałojcia. Powstała na początku lat 70-tych i przeznaczona jest do inwentaryzowania zespołów ptaków wróblowatych w biotopach leśnych. Inne metodyki są od wielu lat opracowywane, np. ptaków drapieżnych czy wodnych. Na podstawie tych opracowanych metodyk powstały m.in. Poradniki Metodyczne wydawane przez GIOŚ, które są obowiązkowymi wytycznymi  przy inwentaryzacjach przyrodniczych na potrzeby obszarów Natura 2000, przygotowywania planów ochronnych tych obszarów czy na potrzeby inwentaryzacji przyrodniczych dla inwestycji mogących znacząco oddziaływać na środowisko.

Czy da się wymyślić coś nowego?

Przez wiele lat nie powstały żadne nowe przełomowe prace odnośnie metodyk inwentaryzacji. Istniejące opracowania były jedynie modyfikowane i dostosowywane do specyfiki prac, np. na potrzeby inwestycji. Często powstawały ich uproszczone metody wystarczające do inwentaryzacji dużych obszarów. W 2017 roku w czasopiśmie Ornis Polonica ukazał się artykuł całkowicie weryfikujący dotychczasowe metody inwentaryzacji kaczek. Autor po dokładnej analizie wykazał, że dotychczas stosowane metody mogą znacząco zawyżać liczebność kaczek. Dodatkowo przedstawił nowe propozycje inwentaryzacji tej grupy ptaków. Publikacja została odebrana pozytywnie i nowe wytyczne coraz częściej znajdują zastosowanie w pracach terenowych. Publikację możecie przeczytać tu: http://www.ornis-polonica.pl/_pdf/OP_2017_2_117-139.pdf

Czy nowe wytyczne będą standardem w kolejnych latach?

Tego jeszcze nie wiemy. Ostatnie, drugie, wydanie Poradnika Metodycznego odnośnie inwentaryzacji ptaków nakładem GIOŚ, ukazało się w 2015 roku. Czy w trzecim wydaniu będzie to obowiązująca metodyka inwentaryzacji? Poczekamy, zobaczymy.

zdjęcie łąki inwentaryzacja przyrodnicza