06 listopada 2018

Hałas ruchu ulicznego przyczyną przedwczesnego starzenia się ptaków?

Przyspieszony ubytek telomerów

Ostatnie badania naukowców z Instytutu Max’a Planck’a wskazują, że hałas uliczny może przyczyniać się do przyspieszonego ubytku telomerów u ptaków po opuszczeniu swoich gniazd. Telomery to końcowe fragmenty chromosomów, chroniące geny przed uszkodzeniem. Skracanie się telomerów jest sygnałem przyspieszonego biologicznego starzenia się.

Krótsze telomery u zestresowanych zeberek

Badania prowadzone na zeberkach Taeniopygia guttata – niewielkich ptakach z rodziny astryldowatych – wykazały, że u osobników narażonych na oddziaływanie hałasu po opuszczeniu gniazd, w wieku 120 dni, telomery były krótsze w porównaniu z ptakami, które nie doświadczały hałasu miejskiego.

Miejskie życie stresuje nie tylko ludzi

Powyższe doświadczenie przeprowadzone na zeberkach sugeruje, że już sam hałas uliczny, niezależnie od pozostałych aspektów miejskiego życia, takich jak zanieczyszczenia chemiczne czy świetlne, może powodować skracanie się telomerów u ptaków. Mimo że wiele gatunków ptaków i innych zwierząt doskonale przystosowało się do dzielenia przestrzeni miejskiej wspólnie z człowiekiem, to jednak życie w miastach nie pozostaje bez wpływu na ich kondycję.

zdjęcie skrzyżowania w mieście opinia ornitologiczna

Przykładowe realizacje

Czy budowa warsztatu samochodowego wymaga decyzji środowiskowej

Inwentaryzacja przyrodnicza – dla Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie

Informujemy, iż w drodze konkursu ofert nasza firma została wyłoniona jako wykonawca inwentaryzacji przyrodniczej. Wykonanie inwentaryzacji wynika z potrzeby termomodernizacji trzech budynków będących pod zarządem Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.