Analiza emisji zanieczyszczeń do powietrza przy budowie domu
W tym roku przygotowaliśmy raport o oddziaływaniu na środowisko przedsięwzięcia polegającego na budowie budynku mieszkalnego wolnostojącego. Jednym z omawianych w raporcie zagadnień była analiza emisji zanieczyszczeń do powietrza na etapie realizacji i eksploatacji inwestycji.
Etap realizacji
Podczas realizacji przedsięwzięcia dojdzie do emisji zanieczyszczeń do powietrza pochodzących od pracujących maszyn oraz pojazdów. Jednym ze zjawisk jest unoszenie pyłu z placu budowy, a przede wszystkim z dróg dojazdowych. Pylenie może pojawić się szczególnie w okresie długotrwałej suszy. Inne zjawisko emisji zanieczyszczeń wynika z pracy silników pojazdów i maszyn wykorzystywanych w pracach montażowych – emisja spalin. Do głównych emitowanych zanieczyszczeń należą tlenek węgla, tlenki azotu, węglowodory, a także takie związki jak formaldehyd, dwutlenek siarki, itp. Oddziaływanie na powietrze atmosferyczne mogące wystąpić podczas trwania fazy realizacji przedsięwzięcia ma charakter czasowy i może być zminimalizowane poprzez działania związane z odpowiednią organizacją robót.
Działania minimalizujące
Ograniczenie oddziaływania przedsięwzięcia na jakość powietrza atmosferycznego na etapie robót budowlanych można osiągnąć poprzez zastosowanie następujących rozwiązań:
– utrzymanie dróg dojazdowych w odpowiednim stanie czystości w celu ograniczenia nadmiernego pylenia,
– ograniczenie prędkości ruchu pojazdów w rejonie budowy,
– zapewnienie efektywnego dojazdu na teren budowy.
Etap eksploatacji
Źródłem emisji zanieczyszczeń do powietrza na etapie eksploatacji przedsięwzięcia będzie piec do ogrzewania projektowanego budynku opalany gazem bądź pelletem oraz pojazdy poruszające się okresowo po jego terenie. W przypadku inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego wolnostojącego przewiduje się ruch 1-2 pojazdów dziennie po jego terenie. Emisja z takiego ruchu będzie miała znikomy, pomijalny charakter.
Podsumowanie
Analiza emitowanych do powietrza zanieczyszczeń wskazuje, że różni się ona w zależności od etapu inwestycji. Wykazano, że emisję podczas prac budowlanych można ograniczyć stosując się do podanych zaleceń. Na etapie użytkowania budynku mieszkalnego emisja będzie pochodziła z ogrzewania domu oraz niewielkiego ruchu samochodów.