Mamy już 10 lat!
email: biuro@avesnature.com.pl tel.: +48 504 122 781 | +48 506 917 163

Biuro badań i ekspertyz środowiskowych

Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 1 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 2 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 3 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 4

Aktualności

Młode bociany właśnie opuszczają gniazda, przed nimi najtrudniejsze.

17 lipca 2018
Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature - aktualności - Młode bociany właśnie opuszczają gniazda, przed nimi najtrudniejsze.

Druga połowa lipca to okres kiedy młode bociany rozpoczynają swoje pierwsze samodzielne loty. Już od dłuższego czasu intensywnie ćwiczyły - podskakiwały i intensywnie machały skrzydłami. Z czasem łapią wiatr i rozpoczynają swoje pierwsze, nieporadne loty. Po swoich pierwszych lotach ptaki jeszcze przez jakiś czas wracają do gniazd gdzie są karmione przez dorosłe bociany. Z czasem nieobecność trwa coraz dłużej, a karmienia są coraz rzadsze, zaczyna się „dorosłe” życie bocianów.

Okres ten dla ptaków jest krytyczny i właśnie w tym okresie występuje najwyższa śmiertelność u tego gatunku. Młode ptaki są niedoświadczone, słabo latają, a zwłaszcza mają problemy przy lądowaniu. Próbując wrócić do własnych gniazd położonych na słupach elektrycznych często dochodzi do, zwykle śmiertelnego, porażenia prądem. Naukowcy i organizacje przyrodnicze podają konkretne liczby: w latach 2008-10 w samym województwie mazowieckim z tego powodu ginęło corocznie około 550 ptaków, do schroniska w Siedlcach w latach 2004-09 trafiło 150 porażonych (rannych) ptaków, zginęło zapewne dużo więcej.


Kiedy już opanuje się sztukę lądowania, czas na wędrówkę do Afryki. Tu również czyhają różne niebezpieczeństwa i również to młode ptaki z racji braku doświadczenia są ich głównymi ofiarami. Na przeszkodzie stoją wiatraki i znów linie elektroenergetyczne, młode ptaki mają problemy z odpowiednią reakcją i często dochodzi do kolizji. W ten sposób ginie min. ¼ szwajcarskich młodych bocianów. Sam lot jest również wyczerpujący, a młode ptaki nie potrafią efektywnie wykorzystywać kominów powietrznych i zużywają więcej energii, której czasem może zabraknąć w miejscu gdzie nie można uzupełnić zasobów pokarmowych (np. nad Saharą) i ptaki giną.


Część młodych jednak osiąga cel. Wracają z zimowisk dopiero po około 2-3 latach gdy są już dojrzałe płciowo i mogą założyć gniazda.