Mamy już 10 lat!
email: biuro@avesnature.com.pl tel.: +48 504 122 781 | +48 506 917 163

Biuro badań i ekspertyz środowiskowych

Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 1 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 2 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 3 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 4

Aktualności

Ogrodzenia elektryczne chronią lęgi ptaków.

4 lipca 2018
Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature - aktualności - Ogrodzenia elektryczne chronią lęgi ptaków.

Elektryczne pastuchy dość powszechnie stosowane są na wielkoobszarowych pastwiskach. Ich zmodyfikowane wersje wykorzystują biolodzy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków na Podlasiu w ramach realizacji projektu "Czynna ochrona dubelta na terenie torfowisk i dolin rzecznych w obszarze specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 Puszcza Knyszyńska (PLB200003)".

Dubelt to jeden z najrzadszych ptaków lęgowych w Polsce, populację ocenia się na około 400-500 tokujących samców. Gniazduje na podmokłych łąkach, głównie na Podlasiu i Lubelszczyźnie. Jego sąsiadami na łąkach są równie cenne i rzadkie inne ptaki siewkowate: rycyki, czajki czy krwawodzioby. Głównym powodem spadku liczebności ptaków siewkowatych jest utrata siedlisk – osuszanie terenów podmokłych oraz bardzo niski sukces lęgowy.


W 2017 roku prowadzono monitoring lęgów 22 par czajki i 7 par rycyka. Okazało się że 78% lęgów zostało zrabowanych przez drapieżniki, a dodatkowe 9% zostało zniszczonych w wyniku prac rolnych. W 2018 roku ponownie objęto monitoringiem gniazda ptaków siewkowatych, przy czym lęgi 6 gniazd czajki, 6 rycyka, 2 kszyka i 2 dubelta zostały zabezpieczone ogrodzeniem zasilanym w prąd przez baterie słoneczne. Wyniki nie mogły być lepsze. Wszystkie ptaki ogrodzone elektrycznym płotem odniosły sukces lęgowy, na obszarach kontrolnych (bez ogrodzeń pod napięciem) większość ptaków potraciła lęgi.


Wykorzystanie elektrycznych ogrodzeń może być świetnym narzędziem w czynnej ochronie rzadkich gatunków ptaków. Kolejny wniosek to że siewkowate świetnie radzą sobie ze skrzydlatymi drapieżnikami (aktywnie je przeganiają, zwłaszcza rycyki i czajki) które mogły przelecieć na ponad grodzeniem, natomiast z lądowymi (lisy, norki) są praktycznie bez szans.


Trochę zdjęć z działań PTOP znajdziecie na:
http://www.ptop.org.pl/ochrona/ptaki/ochrona-dubelta-w-puszczy-knyszynskiej/aktualnosci/1360-ogrodzenie-elektryczne-przynosi-efekty.html