Mamy już 10 lat!
email: biuro@avesnature.com.pl tel.: +48 504 122 781 | +48 506 917 163

Biuro badań i ekspertyz środowiskowych

Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 1 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 2 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 3 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 4

Aktualności

Rozpoczęła się „jesienna” wędrówka ptaków.

20 czerwca 2018
Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature - aktualności - Rozpoczęła się „jesienna” wędrówka ptaków.

W kalendarzu jeszcze czerwiec, astronomiczne lato zacznie się lada dzień, a ptaki już rozpoczęły swoją wędrówkę na zimowiska. Ptakami które ruszają jako pierwsze są gniazdujące na dalekiej północy ptaki siewkowate. Już teraz można w odpowiednich siedliskach (tereny podmokłe, błotniste brzegi zbiorników wodnych) spotkać brodźce śniade i kwokacze. Są to ptaki którym w tym roku nie udało się wyprowadzić lęgów – straciły je na etapie inkubacji jaj lub prowadzenia piskląt. Wyjątkowo krótkie lato w strefie tundry nie daje możliwości powtórzenia lęgu, jak ma to miejsce np. w Polsce, gdzie ptaki po stracie często podejmują kolejną próbę „mając na to czas” gdyż wiosna i lato trwa dłużej.

W lipcu wędrówka ptaków siewkowatych będzie coraz intensywniejsza, dołącza kolejne gatunki, zwiększy się liczba wędrujących ptaków. Pod koniec tego miesiąca do wędrujących dorosłych ptaków (które potraciły lęgi) dołączą kolejne dorosłe ptaki i ich tegoroczne młode.

 

Okres wędrówek ptaków siewkowatych jest wykorzystywany min. przez naukowców i wolontariuszy skupionych w Grupie Badawczej Ptaków Wodnych KULING, która od 1983 roku w Ujściu Wisły do Bałtyku prowadzi obóz ornitologiczny. Obóz trwa od początku lipca do października. Naukowcy i wolontariusze łapią i obrączkują wędrujące ptaki siewkowate. Prowadzone są również zajęcia edukacyjne. Jeżeli jesteście latem w rejonie warto to miejsce odwiedzić. Należy jednak  pamiętać że Ujście Wisły jest rezerwatem przyrody, poruszać można się jedynie po wyznaczonych trasach, psy należy prowadzić na smyczy i jest bezwzględny zakaz wchodzenia na plażę. Na plaży znajdują się ptasie gniazda, w tym jedyna w Polsce kolonia rybitw czubatych. Sezon lęgowy tych ptaków kończy się dopiero pod koniec lipca.