Mamy już 10 lat!
email: biuro@avesnature.com.pl tel.: +48 504 122 781 | +48 506 917 163

Biuro badań i ekspertyz środowiskowych

Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 1 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 2 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 3 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 4

Aktualności

Papugi aleksandretty obrożne (niestety) zaczęły gnieździć się w Polsce.

23 maja 2018
Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature - aktualności - Papugi aleksandretty obrożne (niestety) zaczęły gnieździć się w Polsce.

W sierpniu zeszłego roku dodawaliśmy wpis o nowych gatunkach inwazyjnych w rozporządzeniu wykonawczym Komisji Europejskiej oraz o zagrożeniach jakie ze sobą niosą te gatunki dla lokalnej flory i fauny.

Niestety nie mamy dobrych informacji. W tym roku potwierdzono pierwszy lęg aleksandretty obrożnej w Polsce. Jedna para ptaków odchowała co najmniej 2 pisklęta w Nysie. Gniazdo znajduje się w dziupli drzewa, w parku w centrum Nysy.


Aleksandretta obrożna jest to średniej wielkości ptak, ubarwienie jest koloru zielonego. Naturalnie występuje na obszarze Afryki (wąski pas na południe od Sahary) oraz na subkontynencie indyjskim i rejonach sąsiednich. Gatunek ten został celowo lub przypadkowo introdukowany został min. w Japonii, Ameryce Północnej oraz w zachodniej Europie. Spowodowało to zaburzenia w lokalnych ekosystemach. Jako, że jest to sporej wielkości i agresywny ptak zaczął zajmować dziuple rodzimym ptakom. Wykazano, że odpowiada on za spadek liczebności dudka, w Hiszpanii zabija w dziuplach nietoperze (borowce wielkie) co przekłada się na spadek liczebności tych ssaków. Na dodatek szybko się rozmnaża. W Holandii w latach 2004-10 podwoił swoją liczebność i obecnie szacuje się ją na około 10 tyś. osobników. Mieszkańcy miast często narzekają na ich głośne i nieprzyjemne skrzeczące głosy.


W Polsce obserwowane są od dłuższego czasu, zwykle pojedynczo, ale w Nysie od 2 lat obserwuje się stadka po kilka osobników. Pewną nadzieją na ograniczenie ekspansji były zimy, ale okazało się że papugi sobie doskonale z nią radzą bo zimą odwiedzają karmniki.


Miejmy nadzieję, że populacja nie rozrośnie się szybko, gatunek ten nie jest objęty ochroną w Polsce, jednak nie wiadomo kto i jak się tym powinien zająć. Jest to już 3 gatunek inwazyjny (po bernikli kanadyjskiej i gęsiówce egipskiej) którego ekspansję możemy obserwować niemalże na naszych oczach.


Źródło:  https://www.facebook.com/BirdingPoland/posts/1666089696831749

 

--

Arkadiusz Gorczewski