Mamy już 10 lat!
email: biuro@avesnature.com.pl tel.: +48 504 122 781 | +48 506 917 163

Biuro badań i ekspertyz środowiskowych

Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 1 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 2 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 3 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 4

Aktualności

Wykorzystanie dronów w badaniach przyrodniczych.

5 marca 2018
Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature - aktualności - Wykorzystanie dronów w badaniach przyrodniczych.

Jak Was informowaliśmy 5 lutego 2018 roku, na XXXIX Zjeździe Ornitologów Śląska miała się odbyć min. prelekcja na temat wykorzystania dronów w badaniach przyrodniczych. Byliśmy na tym Zjeździe i w/w temat był jednym z bardziej oczekiwanych.

Czego się dowiedzieliśmy? Przede wszystkim tego, że zanim rozpocznie się wykorzystywanie dronów trzeba uzyskać odpowiednie licencje czyli przejść szkolenie, zdać państwowy egzamin, a każdy lot należy zgłaszać odpowiednim instytucjom.


Kiedy mamy już licencję to potrzebujemy drona. Tu również dowiedzieliśmy się kilku ciekawych rzeczy, min. tego że ważny jest... kolor. Badania wykazały, że ptaki najsłabiej reagują (najmniej się płoszą) na widok drona w kolorze białym. Ważna jest też sama technika lotu – inne badania wykazały, że im mniejszy kąt dolotu do ptaków tym reakcja mniejsza. Najgorszym rozwiązaniem jest dolatywanie do ptaków „z góry”. Dowiedzieliśmy się również o możliwości instalowania na dronach różnego rodzaju kamer (HD, na podczerwień, termowizyjne itp.) oraz o kosztach. Bardzo dobry, profesjonalny sprzęt można kupić od 4-5 tyś. złotych.


O samym wykorzystywaniu dronów i korzyściach jakie to daje pisaliśmy już wcześniej (min. http://avesnature.com.pl/aktualnosci/46/drony-inwentaryzuja-kolonie-czapli-biaych-ardea-alba). Urządzenia te są coraz szerzej wykorzystywane w badaniach biologicznych (np. inwentaryzacja przyrodnicza, monitoring przyrodniczy itp.), ale również w leśnictwie, ochronie przyrody i wielu innych dziedzinach.

 

--

Arkadiusz Gorczewski