Mamy już 10 lat!
email: biuro@avesnature.com.pl tel.: +48 504 122 781 | +48 506 917 163

Biuro badań i ekspertyz środowiskowych

Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 1 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 2 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 3 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 4

Aktualności

Zaginione lasy Europy.

12 lutego 2018
Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature - aktualności - Zaginione lasy Europy.

Ponad połowa europejskich lasów zniknęła w ciągu ostatnich 6000 lat w związku z ekspansją terenów rolniczych oraz zapotrzebowaniem na drewno jako źródło paliwa. Wykorzystując analizę pyłków roślinnych naukowcy z Uniwersytetu w Plymouth wykazali, że ponad dwie trzecie północnej i środkowej Europy pokrywały niegdyś lasy.

Obecnie wartość ta zmalała do jednej trzeciej, jednak w zachodniej części kontynentu i w rejonie wybrzeży, włączając w to tereny Wielkiej Brytanii i Irlandii, zanik terenów leśnych był dużo silniejszy osiągając w niektórych rejonach 10% powierzchni. W wielu zachodnich krajach lesistość osiągnęła swoje minimum około 200 lat temu. Z drugiej strony część obszarów, jak np. Skandynawia, gdzie rolnictwo nie rozwijało się tak intensywnie zachowała dużą część swoich lasów.


Około 8000 lat temu od obszarów dzisiejszej Lizbony do Moskwy rozpościerał się nieprzerwany pas terenów leśnych. Zanik dużej powierzchni lasów można postrzegać jako zjawisko negatywne, z drugiej strony w ich miejscu pojawiło się szereg innych cennych siedlisk otwartych, jak na przykład tereny trawiaste czy wrzosowiska.

 

--

Karol Kustusch