Mamy już 10 lat!
email: biuro@avesnature.com.pl tel.: +48 504 122 781 | +48 506 917 163

Biuro badań i ekspertyz środowiskowych

Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 1 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 2 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 3 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 4

Aktualności

Ostatni moment na przeprowadzki bocianich gniazd.

22 stycznia 2018
Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature - aktualności - Ostatni moment na przeprowadzki bocianich gniazd.

Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków wraz z Biebrzańskim Parkiem Narodowym oraz Łomżyńskim Parkiem Krajobrazowym Doliny Narwi od 2016 roku realizuje projekt LIFE+ „Ochrona bociana białego w dolinach rzecznych wschodniej Polski”. Projekt swoim zasięgiem obejmuje 4 województwa (podlaskie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie oraz lubelskie) i prowadzony jest na 10 obszarach Natura2000. Całkowity budżet projektu wynosi ponad 1,4 miliona euro, a jego realizacja zakończy się w 2020 roku.

Aktualnie realizowane jest zadanie C1 polegające na przenoszeniu gniazd bocianów ze starych słupów i budynków na nowe, wolnostojące słupy. Prace początkowo planowane były na jesień, jednak duża wilgotność gruntu uniemożliwiała wjazd ciężkiego sprzętu. Wykonawcy muszą się spieszyć bo do przeniesienia jest 136 gniazd, a za 2 miesiące pierwsze bociany już na pewno wrócą z zimowisk w Afryce.


Przy okazji bocianich przeprowadzek przenoszone gniazda są ważone i mierzone. Mamy nadzieje, że wkrótce ukaże się jakaś artykuł czy praca naukowa z tych badań. Dotychczasowe wyrywkowe dane mówią że największe gniazda mają po 2 metry wysokości i ważą do 300 kilogramów. Jak dotąd nie prowadzono takich badań na szerszą skale.


Więcej o projekcie można pod poniższym linkiem, znajdziemy tam również zdjęcia z przenosin gniazd.


http://www.ptop.org.pl/ochrona/ptaki/bocian-bialy-w-ne-polsce/aktualnoci.html

 

--

Arkadiusz Gorczewski