Mamy już 10 lat!
email: biuro@avesnature.com.pl tel.: +48 504 122 781 | +48 506 917 163

Biuro badań i ekspertyz środowiskowych

Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 1 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 2 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 3 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 4

Aktualności

Koniki polskie pomagają chronić siedliska lęgowe ptaków.

20 listopada 2017
Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature - aktualności - Koniki polskie pomagają chronić siedliska lęgowe ptaków.

W połowie października w niewielkiej wsi Kalitnik na Podlasiu odbyło się spotkanie trzech organizacji pozarządowych (Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz Towarzystwa Przyrodniczego ALAUDA), na którym przyrodnicy wymieniali doświadczenia na temat wykorzystywania koników polskich w utrzymywaniu i kształtowaniu terenów lęgowych ptaków.

Koniki polskie to rasa małych koni, potomków dzikich tarpanów. Charakteryzują się one dużą wytrzymałością, niewielkimi wymaganiami żywieniowymi, są odporne na niskie temperatury, a przy tym są łagodne. Zwierzęta te nie wymagają przetrzymywania w stajni. Dzięki tym cechom wspaniale sprawdzają się w trudnych warunkach podmokłych dolin rzecznych i łąk, gdzie zjadając trawę i inne rośliny nie dopuszczają do zarastania siedlisk lęgowych ptaków siewkowatych. Jeszcze jednym atutem ich działalności jest tworzenie „mikronisz” poprzez wydeptywanie kopytami niewielkich zagłębień w ziemi, gdzie ptaki chętnie zakładają gniazda.


Przyrodnicy odwiedzili łąki, na których są wypasane konie przez PTOP (łącznie kilkadziesiąt koni) w Puszczy Knyszyńskiej i w Dolinie Górnej Narwi. Za rok spotkanie planowane jest na Karsiborskiej Kępie, koło Świnoujścia, gdzie OTOP posiada swoje stado 28 koników polskich.

 

--

Arkadiusz Gorczewski