Mamy już 10 lat!
email: biuro@avesnature.com.pl tel.: +48 504 122 781 | +48 506 917 163

Biuro badań i ekspertyz środowiskowych

Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 1 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 2 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 3 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 4

Aktualności

Ocieplenie klimatu i anomalie pogodowe szkodzą zarówno w strefach podbiegunowych jak i w tropikach.

6 listopada 2017
Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature - aktualności -  Ocieplenie klimatu i anomalie pogodowe szkodzą zarówno w strefach podbiegunowych jak i w tropikach.

Jednym z najbardziej sugestywnych zdjęć obrazujących skutki ocieplenia klimatu jest wychudły niedźwiedź polarny stojący na niewielkiej krze. Skutki ocieplenia klimatu najsilniej widoczne są w strefach podbiegunowych, jednak dają się one we znaki zwierzętom przyzwyczajonym do wysokich temperatur.

Likaon to największy psowaty Afryki, żyje w stadach na sawannach, gdzie poluje na kopytne. Jest drapieżnikiem o dziennej aktywności przywykłym do wysokich temperatur. Ostatnie badania na trzech populacjach tego gatunku (Kenia, Botswana i Zimbabwe) wykazały że wysokie temperatury (wyższe niż norma wieloletnia) wpływały na niską aktywność watah, niewielką rozrodczość i małą przeżywalnością szczeniaków. Autorzy badań sugerują że wynikało to min. z zaburzenia chłodzenia, przez co likaony polowały tylko o świcie i zmierzchu, kiedy upał był mniejszy i przez to miały mniej czasu na zdobycie odpowiedniej ilości pokarmu. Dodatkowo możliwy jest wpływ wysokich temperatur na laktację – zjawisko to opisano u innych ssaków.


Równie niepokojące informacje o wpływie zmian w klimatycznych nadeszły także z niewielkiej wysypy u wybrzeży wschodniej Antarktyki. Gniazdują tam pingwiny Adeli. W wyniku ocieplenia klimatu od lodowca Mertza oderwała się ogromna góra lodowa o wymiarach 80 x 40 kilometrów! To z kolei zaburzyło przebieg lokalnych prądów morskich (poprzez uwolnienie dużych ilości słodkiej wody), co spowodowało lokalny silny spadek temperatur w trakcie sezonu lęgowego i przesunięcie żerowisk pingwinów. Spośród 18 000 par gniazdujących na wyspie tylko 2 odchowały pisklęta!

 

--

Arkadiusz Gorczewski