Mamy już 10 lat!
email: biuro@avesnature.com.pl tel.: +48 504 122 781 | +48 506 917 163

Biuro badań i ekspertyz środowiskowych

Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 1 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 2 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 3 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 4

Aktualności

Cietrzewie na Kurpiach

21 października 2017
Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature - aktualności - Cietrzewie na Kurpiach

Cietrzewie zamieszkujące równinę kurpiowską to jedyna populacja tego gatunku w województwie mazowieckim i zarazem jedna z nielicznych ostoi tego gatunku w Polsce. Działania mające na celu utrzymanie populacji tego gatunku na Kurpiach trwają nieprzerwanie już od ośmiu lat. Co najważniejsze, przedsięwzięcie przynosi wymierne efekty – udało się nie tylko utrzymać, ale podwoić liczebność cietrzewi na Kurpiach.

W ramach działań ochronnych w ciągu ostatnich kilku lat prowadzony był odstrzał lisów, kształtowano strukturę siedlisk pod kątem wymagań cietrzewi, a ptaki objęte były monitoringiem. Ponadto w 2015 roku zebrano kilkadziesiąt piór cietrzewi, które poddano badaniom genetycznym. Analiza wykazała bardzo niską zmienność genetyczną kurpiowskich cietrzewi będącej zapewne wynikiem odbudowy lokalnej populacji z bardzo małej liczby ptaków.


We wrześniu tego roku podjęto działania mające na celu wzbogacenie puli genetycznej kurpiowskich cietrzewi. W tym celu w wolierze adaptacyjnej umieszczono dwa stadka rodzinne cietrzewi. Przez kilka tygodni ptaki przystosowywały się do lokalnych warunków i miejscowej diety. 9 października ptaki zostały wypuszczone na wolność. Część z nich nadal odwiedza sąsiedztwo woliery, gdzie nadal są dokarmiane.


Więcej informacji na ten temat znajduje się pod poniższym linkiem:


http://warszawa.rdos.gov.pl/kurpiowskie-cietrzewie-nowa-nadzieja

 

--

Karol Kustusch