Mamy już 10 lat!
email: biuro@avesnature.com.pl tel.: +48 504 122 781 | +48 506 917 163

Biuro badań i ekspertyz środowiskowych

Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 1 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 2 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 3 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 4

Aktualności

Europejskie Dni Ptaków za nami. Pierwsze wyniki.

9 października 2017
Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature - aktualności - Europejskie Dni Ptaków za nami. Pierwsze wyniki.

W miniony weekend 29 IX – 1 X odbyły się w Polsce i na Starym kontynencie Europejskie Dni Ptaków. Ta cykliczna impreza ma za zadanie popularyzowanie obserwacji ptaków jako hobby oraz zwrócenie uwagi na problemy ich ochrony.

EDP odbywają się co roku na przełomie września i października. Data ta nie jest przypadkowa, w tym okresie występuje szczyt migracji ptaków na zimowiska. Można je wtedy obserwować dosłownie wszędzie, od przydomowych ogrodów, gdzie intensywnie żerują się na niezebranych jeszcze owocach, polach czy zbiornikach wodnych. Wędrówka najbardziej masowy charakter ma na wybrzeżu Bałtyku, zwłaszcza wzdłuż Mierzei Wiślanej, gdzie występuje korytarz migracyjny ptaków z północnej i północno-wschodniej Eurazji.


Jak co roku EDP organizowało Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków wraz z lokalnymi partnerami, które to zorganizowało w całej Polsce 112 spacerów, wycieczek, spotkań i innych wydarzeń poświęconych ptakom. Wzięło w nich udział ponad 1100 osób, które w sumie zaobserwowały i policzyły prawie 24 tyś.. Najliczniejszy (jak co roku) był szpak (prawie 2400 os.), następnie kaczka krzyżówka (1691 os.) i kormoran (1499 os.). Szczegółowe dane uzyskamy w połowie października, o czym poinformujemy.

 

--

Arkadiusz Gorczewski