Mamy już 10 lat!
email: biuro@avesnature.com.pl tel.: +48 504 122 781 | +48 506 917 163

Biuro badań i ekspertyz środowiskowych

Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 1 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 2 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 3 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 4

Aktualności

Wałbrzyskie rzeki znów pełne pstrągów.

17 września 2017
Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature - aktualności - Wałbrzyskie rzeki znów pełne pstrągów.

Pstrągi potokowe mają wysokie wymagania siedliskowe. Żyją tylko w czystej i chłodnej wodzie, charakteryzującej się szybkim prądem, zaś dno musi być pokryte kamieniami i żwirem. W takich warunkach jesienią odbywają tarło. Samice wykopują w dnie cieków niewielkie zagłębienia i tam składają jaja.

W ostatnich latach populacja tej ryby zmniejszyła liczebność. Niekorzystne okazały się susze, które to bezpośrednio wpływały na niski stan wód w rzekach pogórza. Dodatkowo kłusownictwo, problem z zanieczyszczeniami komunalnymi i prace podczas remontów w obrębie koryt rzek odcisnęły swoje piętno na populacji tego pstrąga. 


W celu poprawy stanu populacji pstrąga potokowego Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, kwotą 131 tyś złotych dofinansował program zarybiania rzek tym gatunkiem. Młode, dwuletnie pstrągi wyhodowane w Ośrodku Hodowli Pstrąga w Ścinawce Średniej wypuszczono do Ścinawki, Nysy Kłodzkiej, Bystrzycy, Bystrzycy Dusznickiej i Włodzicy. Łącznie wsiedlono do rzek prawie 100 tysięcy młodych ryb. Była to już druga akcja zarybiania, wiosną wypuszczono tam prawie 700 tyś. pstrągów. Miejmy nadzieje, że zarybianie przyniesie efekty i populacja pstrąga potokowego odbuduje się.

 

--

Arkadiusz Gorczewski