Mamy już 10 lat!
email: biuro@avesnature.com.pl tel.: +48 504 122 781 | +48 506 917 163

Biuro badań i ekspertyz środowiskowych

Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 1 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 2 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 3 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 4

Aktualności

Projekt ochrony kulika wielkiego Numenius arquata

4 września 2017
Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature - aktualności - Projekt ochrony kulika wielkiego Numenius arquata

Kulik wielki jest spektakularnym ptakiem - wielkości kury z długim (do 15 cm) i zakrzywionym dziobem, zamieszkuje podmokłe łąki i bagna. Jego liczebność drastycznie spadła w ostatnich latach i krajowa populacja szacowana jest na jedynie 250-300 par. Poza utratą siedlisk, która to jest najistotniejszą przyczyną spadku liczebności, dużą rolę odgrywa niski sukces lęgowy spowodowany działalnością drapieżników.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu rozpoczęła projekt  ochrony kulika wielkiego w obszarze Natura 2000 Wielki Łęg Obrzański. Aktywna ochrona lęgów rzadkich gatunków ptaków staje się standartem działań ochroniarskich. Nie inaczej jest w przypadku populacji kulika na Wielkim Łęgu Obrzańskim. W 2017 roku odnaleziono tam 5 gniazd tego gatunku. Z gniazd zabrano jaja i podłożono ich drewniane atrapy. Działanie te okazało się zbwaienne dla lokalnej populacji, gdyż wkrótce wszystkie atrapy zostały zrabowane przez drapieżniki.

 

Co prawda głównym zamierem było podłożenie z powrotem wyklutych w inkubatorze piskląt ptakom, jednak po stracie podmienionych lęgów dorosłe ptakaki opusciły obszar Wielkiego Łęgu. Podjęto więc decyzję o odchowaniu piskląt. Po osiągnięciu lotności 12 młodych ptaków zaobrączkowano i wypuszczono w rejonie gniazdowania kulików. Kuliki sobie poradziły, a jeden z młodych ptaków jest już we Francji, liczymy że wiosną wrócą i założą gniazda.

 

--

Arkadiusz Gorczewski