Mamy już 10 lat!
email: biuro@avesnature.com.pl tel.: +48 504 122 781 | +48 506 917 163

Biuro badań i ekspertyz środowiskowych

Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 1 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 2 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 3 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 4

Aktualności

Zasady obowiązujące w rezerwatach przyrody.

16 lipca 2017
Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature - aktualności - Zasady obowiązujące w rezerwatach przyrody.

Lato i towarzyszący jemu okres urlopowy sprzyjają i zachęcają do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Nierzadko korzystamy z szerokiej oferty jaką zapewniają nasze Parki Narodowe, zarówno w zakresie aktywnego spędzania czasu, ale również atrakcyjnej formy edukacyjnej prowadzonej przez wiele z nich. Rzadziej kierujemy swą uwagę w stronę naszych licznych i rozsianych po całym kraju rezerwatów przyrody.

Choć nie wszystkie z nich są udostępniane dla zwiedzających to jednak warto rozejrzeć się po swojej okolicy – wiele z nich dysponuje unikalnymi walorami przyrodniczymi i jest wolna od tłumów turystów zapewniając nieskrępowane delektowanie się przyrodą. W pierwszej kolejności jednak należy się upewnić czy dany rezerwat oferuje powszechny dostęp poprzez specjalnie wyznaczone ścieżki czy szlaki. Zapoznajmy się z również z warunkami korzystania z rezerwatów.


W granicach rezerwatów przyrody zabronione jest m.in. niszczenie roślin, zbieranie grzybów i runa leśnego, chwytanie i zabijanie dziko występujących zwierząt, zakłócanie ciszy czy pozyskiwanie skał, skamieniałości, minerałów i bursztynów. Ponadto, jeżeli regionalny dyrektor ochrony środowiska nie wyznaczył odpowiednich miejsc, na terenach rezerwatów zabroniona jest wspinaczka, eksploracja jaskiń i zbiorników wodnych, biwakowanie, czy palenie ognisk i wyrobów tytoniowych.


W Polsce istnieje obecnie 1494 rezerwaty przyrody. Wykaz wszystkich rezerwatów oraz podstawowe informacje możemy znaleźć w Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody.

 

--

Karol Kustusch

 

"Nasza firma oferuje pełen zakres usług środowiskowych, w tym m. in.: ocena oddziaływania na środowisko (OOŚ), inwentaryzacja przyrodnicza ornitologiczna i chiropterologiczna, opinia ornitologiczna, inwentaryzacja drzew, inwentaryzacja zieleni. Dla przedsięwzięć na etapie ich realizacji świadczymy kompleksowy nadzór przyrodniczy."