Mamy już 10 lat!
email: biuro@avesnature.com.pl tel.: +48 504 122 781 | +48 506 917 163

Biuro badań i ekspertyz środowiskowych

Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 1 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 2 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 3 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 4

Aktualności

Ptaki w miastach.

18 czerwca 2017
Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature - aktualności - Ptaki w miastach.

Urbanizacja ptaków jest zjawiskiem powszechnie znanym od stuleci. Wraz z rozbudowa wsi i miast część ptaków wykorzystała to jako nową nisze, inne po prostu musiały się dostosować do nowych warunków lub wycofać.

Kopciuszki, jerzyki czy oknówki w zamierzchłych czasach gnieździły się na skałach, obecnie ich funkcję pełnią ściany budynków mieszkalnych. Proces urbanizacji ptaków trwa nadal i nowe gatunki wciąż wnikają do miast. Jednym z ostatnich kolonizatorów jest wrona siwa. Jednym z pierwszych „zajętych” miast w latach 90-tych  był Wrocław.  Przyjmuje się urbanizacja rozpoczęła się w rejonie ZOO, gdzie kilka osobników nauczyło się wykradać resztki pokarmu z wybiegów dla drapieżników. Prawie 30 lat później wrony zajęły praktycznie całe miasto.


O ile początek urbanizacji Wrocławia miał miejsce w okolicach ZOO, to w Amsterdamie czapla siwa rozpoczęła kolonizację miasta od… targu rybnego. Obecnie w parkach Amsterdamu znajduje się 25 kolonii czapli siwych, w których lęgi wyprowadza 800 par tego gatunku. W poniższym linku niesamowite obrazki z ulic stolicy Holandii.


https://www.theguardian.com/cities/gallery/2017/jun/05/urban-herons-amsterdam-in-pictures#img-4

 

--

Arkadiusz Gorczewski

 

"W ramach działalności naszej firmy sporządzamy ekspertyzy przyrodnicze na potrzeby termomodernizacji budynków. Inwentaryzacja przyrodnicza wykonana przez naszych ekspertów gwarantuje bezpieczną i zgodną z prawem realizację inwestycji związanych z termomodernizacją i remontem budynków."