Mamy już 10 lat!
email: biuro@avesnature.com.pl tel.: +48 504 122 781 | +48 506 917 163

Biuro badań i ekspertyz środowiskowych

Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 1 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 2 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 3 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 4

Aktualności

Drony inwentaryzują kolonie czapli białych Ardea alba.

12 czerwca 2017

Ciągły postęp technologiczny nie omija żadnej dziedziny nauki. Niedawno pisaliśmy o kamerkach internetowych zamontowanych przy gniazdach rybołowa czy bociana białego. Ostatnio coraz powszechniej, stosuje się technologie wykorzystujące satelitarny system GPS przy badaniu wędrówek ptaków. Nadajniki satelitarne są tak małe, że można zakładać je już średniej wielkości ptakom. Często z jednego osobnika z nadajnikiem satelitarnym uzyskujemy więcej danych o wędrówce (trasa, tempo itp.) niż z tysięcy tradycyjnie zaobrączkowanych ptaków. Technologie te są jednak cały czas dość drogie.

Relatywnie tanie są natomiast drony. Od 2015 roku wykorzystywane przez Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków przy inwentaryzacji kolonii czapli białych w NE Polsce. Czaple gnieżdżą się min. na wyspie na jeziorze Gaładuś. Jest to obecnie największa kolonia tego gatunku w Polsce. Wyspa ta to gęsta plątanina krzewów i drzew, na których zakładają gniazda, poza czaplami białymi, czaple siwe i kormorany. Dzięki użyciu drona udało się dokładnie i szybko policzyć zajęte gniazda ptaków. Cieszy, że liczba czapli białych wzrasta – w 2015 było 116 par; w 2016 – 174, a w 2017 już 206 par. W tym roku kontrolę z powietrza połączono z kontrolą z lądu, w trakcie której mierzono położenie gniazd.


Dodatkowo w tym roku PTOP za pomocą drona przeprowadził kontrolę sukcesu lęgowego w innej kolonii czapli białych. Ta dla odmiany położona jest w rozległym trzcinowisku na jez. Gołdopiwo. W każdym z 28 gniazd stwierdzono obecność piskląt. Kontrola trwała 20 minut! Żaden osobnik nie spłoszył się z gniazda. Tradycyjna kontrola „na piechotę” trwała by pewnie co najmniej 2-3 godziny i spłoszyłaby cała kolonię.


Trochę zdjęć z lądowej i powietrznej kontroli czapli białych znajdziecie na facebook’u PTOP.

 

--

Arkadiusz Gorczewski

 

"Oferujemy szeroki zakres usług w obszarze ekspertyz i dokumentacji środowiskowych. Sporządzamy takie dokumenty jak: raport oddziaływania na środowisko (OOŚ), karta informacyjna przedsięwzięcia (KIP), inwentaryzacja przyrodnicza ornitologiczna i chiropterologiczna, ekspertyza ornitologiczna. Dla przedsięwzięć na etapie ich realizacji sprawujemy nadzór przyrodniczy. Wykonujemy również monitoring przyrodniczy porealizacyjny."