Mamy już 10 lat!
email: biuro@avesnature.com.pl tel.: +48 504 122 781 | +48 506 917 163

Biuro badań i ekspertyz środowiskowych

Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 1 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 2 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 3 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 4

Aktualności

Zakwitła właśnie najrzadsza roślina we florze Polski.

26 maja 2017

Różanecznik żółty Rhododendron luteum, bo o nim mowa, występuje na jedynie na dwóch oddalonych o kilkaset metrów od siebie stanowiskach w obrębie wsi Wola Zarczycka na Podkarpaciu. W celu ochrony tego gatunku utworzono rezerwat przyrody Kołacznia - kolejną ciekawostką jest to, że jest to najmniejszy rezerwat przyrody w Polsce, o powierzchni 0.1 ha.

Krzewy dorastają do 3 m wysokości. Intensywnie żółte kwiaty różanecznika pojawiają się w maju i kwitną około 3 tygodni, a ich intensywny aromat wyczuwalny jest nawet z kilkudziesięciu metrów. Niekwestionowany urok tej rośliny może być zwodniczy - nektar różanecznika, podobnie jak wielu innych roślin z rodzaju Rhododendron jest toksyczny, zawiera grajanotoksyny. Spożycie miodu pozyskanego z tych roślin wywołuje bradykardię, nudności, wymioty i zaburzenia świadomości.


Centrum występowania tego gatunku stanowią rozległe obszary Azji zachodniej. W Europie areał różanecznika sięga od południowo-wschodniej Polski na południe przez Bałkany, do południowej Rosji aż po Kaukaz. Najbliższe naturalne stanowiska tego gatunku oddalone są o kilkaset kilometrów i znajdują się na południowo-wschodnim Polesiu i na wschodnim Wołyniu.


Różanecznik żółty umieszczony jest w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin, a jego stanowisko objęte jest również ochroną w ramach obszaru Natura 2000 Kołacznia PLH180006.

--

Karol Kustusch

 

"Biuro Badań i Ekspertyz Środowiskowych sporządza inwentaryzacje przyrodnicze w tym również inwentaryzacje siedlisk i roślin chronionych. Inwentaryzacja przyrodnicza może być wymagana przed przystąpieniem do realizacji inwestycji budowlanej na użytek raportu oddziaływania na środowisko, planu zadań ochronnych, planu zagospodarowania przestrzennego i wielu innych przedsięwzięć. Jeżeli poszukujesz wiarygodnego wykonawcy inwentaryzacji przyrodniczej jesteśmy do Twojej dyspozycji".