Mamy już 10 lat!
email: biuro@avesnature.com.pl tel.: +48 504 122 781 | +48 506 917 163

Biuro badań i ekspertyz środowiskowych

Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 1 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 2 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 3 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 4

Aktualności

Strategia czynnej ochrony rybołowa.

15 marca 2017
Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature - aktualności - Strategia czynnej ochrony rybołowa.

Na początku marca pracownicy lubuskiego oddziału ENEA Operator zainstalowali na jednym ze słupów elektroenergetycznych w gminie Bobrowice platformę gniazdową dla rybołowa Pandion haliaeetus. Działania odbyły się w porozumieniu z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim i są kontynuacją strategii czynnej ochrony rybołowa na terenie województwa lubuskiego.

Do tej pory zainstalowano już siedem tego typu konstrukcji na terenie pięciu gmin województwa lubuskiego. Stworzenie warunków dla gniazdowania rybołowa może przyczynić się do wzrostu liczebności tego gatunku w regionie. W obrębie sąsiadującej z Ziemią Lubuską Brandenburgii gniazduje 300 par rybołowa. Co istotne większość gniazd zlokalizowana jest na różnego rodzaju instalacjach elektroenergetycznych. Z tego względu istnieje realna szansa zasilenia i odtworzenia stabilnej krajowej populacji tego gatunku.


Mimo, że ostatnio liczebność rybołowa w Polsce ustabilizowała się na poziomie 35 par, w okresie ostatnich 15 lat widoczny jest spadkowy trend jego liczebności w Polsce. Miejmy nadzieję, że powyższe działania związane z czynną ochroną rybołowa będą efektywne i ten majestatyczny ptak powróci nad nasze rzeki i jeziora.

 

Źródło: http://gorzow.rdos.gov.pl/czynna-ochrona-rybolowa-z-wykorzystaniem-slupow-energetycznych

 

Oferujemy monitoring ornitologiczny oraz inwentaryzacje przyrodnicze. Monitoring ornitologiczny może być wymagany na ostatniej fazie realizacji inwestycji tj. na etapie eksploatacji, w celu analizy rzeczywistego oddziaływania przedsięwzięcia lub określenia skuteczności wdrożonych działań minimalizujących, np. dla linii elektroenergetycznych. Jeżeli poszukujesz wiarygodnego wykonawcy monitoringu ornitologicznego lub inwentaryzacji przyrodniczej jesteśmy do Twojej dyspozycji.

 

--

Karol Kustusch