Mamy już 10 lat!
email: biuro@avesnature.com.pl tel.: +48 504 122 781 | +48 506 917 163

Biuro badań i ekspertyz środowiskowych

Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 1 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 2 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 3 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 4

Aktualności

To już prawdziwe przedwiośnie.

28 lutego 2017

W całej Polsce za oknem coraz cieplej, tęgie mrozy należą już do przeszłości, a śnieg praktycznie został już tylko w górach – zaczęło się klasyczne przedwiośnie. We wschodniej Polsce może trochę za wcześnie i za intensywnie, ale w zachodniej „na czas”.

Z reguły pierwszym sygnałem, często jeszcze w typowo zimowej scenerii, jest kwitnienie leszczyny. Czasem możemy to obserwować na początku lutego, zwykle w połowie tego miesiąca. Im dalej na północy-wschód tym później. Opóźnienie między zachodnią częścią kraju, a Suwalszczyzną wynosi około 2-3 tygodni i dotyczy również późniejszego rozwoju liści, kwitnienia czy przylotu ptaków z zimowisk.

 

W świecie ptaków również widać poruszenie. Gatunki osiadłe, które spędziły u nas zimę już od połowy lutego śpiewają. Początkowo nieśmiale i krótko, z czasem coraz dłużej. Wracają ptaki: skowronki, czajki i żurawie. Te pierwsze wracające ptaki nie pokonały dalekiej drogi – wracają z zimowisk w zachodniej Europie i rejonie śródziemnomorskim. Pierwsi migranci zimujący w Afryce pojawią się w drugiej połowie marca. Będą to swojskie bociany. Później, dopiero na przełomie marca i kwietnia pojawią się pierwsze ptaki owadożerne min. jaskółki. Powroty z tropików będą trwały do połowy maja.

 

Zatrzymajmy się zatem na chwilę, popatrzmy w niebo, posłuchajmy coraz bardziej rozśpiewanych lasów. Ten moment kiedy z zima styka się z wiosną i trochę się siłują trwa krótko, ale jest bardzo dynamiczny, ciekawy i dodający sił i energii.

 

W ramach naszej działalności świadczymy m. in. takie usługi jak: ocena oddziaływania na środowisko (OOŚ), inwentaryzacja przyrodnicza oraz ekspertyza przyrodnicza ornitologiczna i chiropterologiczna.

 

--

Arkadiusz Gorczewski