Mamy już 10 lat!
email: biuro@avesnature.com.pl tel.: +48 504 122 781 | +48 506 917 163

Biuro badań i ekspertyz środowiskowych

Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 1 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 2 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 3 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 4

Aktualności

Europejskie Dni Ptaków 2018 dużym sukcesem frekwencyjnym i medialnym.

15 października 2018
Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature - aktualności - Europejskie Dni Ptaków 2018 dużym sukcesem frekwencyjnym i medialnym.

Niedawno pisaliśmy o zbliżających się Europejskich Dniach Ptaków. Impreza już za nami, spływają pierwsze wyniki i podsumowania. W tym roku 41 organizacji pozarządowych w 34 krajach przygotowało 956 wydarzeń – wycieczek, prelekcji, szkoleń itp. Przede wszystkim należy podkreślić, że wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem. W Europie wzięło w niej udział ponad 25 tysięcy osób! Najwięcej entuzjastów ptaków wzięło udział w EDP na Węgrzech i w Szwajcarii. Polska z 88 zorganizowanymi wydarzeniami i 3,7 tysiącami uczestników zajęła 3 miejsce.

Wszyscy uczestnicy EDP 2018 zaobserwowali łącznie ponad 5 milionów ptaków! Najczęściej spotykanym ptakiem była zięba (1,1 miliona os.) , szpak (1 milion os.) oraz... bernikla białolica (590 tyś. os.). Ten ostatni gatunek u nas nie jest zbyt częsty, lecz w zachodniej Europie licznie wędruje i zimuje.  Szczególnie licznie spotkano go w tym roku na wybrzeżach Holandii, gdzie zresztą zaobserwowano najwięcej ptaków spośród wszystkich krajów biorących udział w EDP 2018. W Polsce pierwszą trójkę najliczniej obserwowanych gatunków stanowiły: bogatka, szpak oraz modraszka.


Jak zawsze przy takiej ilości obserwatorów w terenie wzrasta szansa na zobaczenie rzadkości. Nie inaczej było w tym roku. Widziano min.: błotniaki stepowe, świstunki żółtawe, siewkę szarą czy dzierzbę rudogłową.


Impreza odbiła się również szerokim echem w mediach. W Polsce informacje o niej można był znaleźć np.: w TVP Warszawa, Radiu dla Ciebie, Radiu Plus, Programach I i IV Polskiego Radia czy w Gazecie Wyborczej. W samej imprezie wzięli udział min. ministrowie środowiska i niektórzy parlamentarzyści (Luksemburg, Gibraltar).


Kolejne Europejskie Dni ptaków za rok!