Mamy już 10 lat!
email: biuro@avesnature.com.pl tel.: +48 504 122 781 | +48 506 917 163

Biuro badań i ekspertyz środowiskowych

Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 1 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 2 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 3 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 4

Aktualności

Wcześniejsze gniazdowanie ptaków odpowiedzią na globalne ocieplenie.

10 września 2018
Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature - aktualności - Wcześniejsze gniazdowanie ptaków odpowiedzią na globalne ocieplenie.

Wiele gatunków ptaków reguluje swój cykl życiowy gniazdując o 5 do 12 dni wcześniej w celu dostosowania się do ocieplenia klimatu postępującego wraz z początkiem XX wieku. Inną strategią jest tendencja do rozszerzania zasięgów występowania niektórych gatunków w kierunku północnym lub do obszarów położonych wyżej nad poziomem morza. Problem jednak w tym, że „chłodne okienko” może okazać się ostatecznie zbyt krótkim dla niektórych gatunków.

Badania przeprowadzone w Kalifornii na ponad 200 gatunkach ptaków wskazują na wcześniejsze o pięć do 12 dni gniazdowanie w porównaniu z okresem sprzed 75 – 100 lat. Wcześniejsze niż zwykle przyloty ptaków na lęgowiska odnotowywane są od dawna. Sądzono jednak, że jest to swego rodzaju podążanie za wcześniej pojawiającymi się zasobami pokarmowymi. Ostatnie badania wskazują jednak kolejny ważny czynnik: gniazdując tydzień wcześniej, ptaki składają jaja i wychowują swoje młode w temperaturze niższej o jeden stopień Celsjusza, niż w przypadku gniazdowania o normalnej porze w tym samym miejscu. Zjawisko to dokładnie równoważy około jednostopniowe globalne ocieplenie, które nastąpiło w ciągu ostatnich stu lat.


Pozytywnym wnioskiem jest fakt dostosowywania się ptaków do zmieniających się warunków. Z drugiej strony okres występowania optymalnych tempereatur ulega skróceniu, co zmniejsza szansę na powtórne lęgi w przypadku straty pierwszego. Natomiast duże ptaki, charakteryzujące się długimi cyklami rozrodczymi, mogą w konsekwencji ponosić straty ze względu na zbyt krótki sezon uniemożliwiający odchowanie swoich młodych.