Mamy już 10 lat!
email: biuro@avesnature.com.pl tel.: +48 504 122 781 | +48 506 917 163

Biuro badań i ekspertyz środowiskowych

Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 1 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 2 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 3 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 4

Aktualności

Wrocławska Grupa Obrączkarska ODRA zaprasza do udziału w pracach na obozie Bukówka.

4 września 2018
Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature - aktualności - Wrocławska Grupa Obrączkarska ODRA zaprasza do udziału w pracach na obozie Bukówka.

Od 2012 roku w okresie od połowy sierpnia do połowy października nad zbiornikiem Bukówka położonym w Kotlinie Kamiennogórskiej u podnóża Karkonoszy działa obóz obrączkarski. Ptaki są łapane, mierzone, ważone, obrączkowane, a następnie wypuszczane. W ciągu tych 2 miesięcy ornitolodzy łapią kilka tysięcy ptaków z ponad 60 gatunków.

Ptaki są łapane w kilkadziesiąt sieci oraz w pułapki zwane „wackami”. Te ostatnie ustawia się na błotnistym brzegu zbiornika i przeznaczone są do łapania ptaków siewkowatych. Ze względu na swoje wyniki oraz profesjonalizm obóz został włączony do Krajowej Sieci Stacji Obrączkowania Ptaków.


Działanie obozu opiera się na wolontariacie i zwykle w sierpniu i w pierwszej połowie września nie ma problemu z załogą – w końcu trwają wakacje. Im później tym trudniej o pomoc, zatem jeśli macie czas i chęć serdecznie zapraszamy do udziału w pracach.


Dzień z życia załoganta (wolontariusza) zaczyna się tuż przed wschodem słońca, co godzinę kontrolowane są sieci. Po wyciągnięciu ptaków z sieci (kontrola wszystkich trwa około 20-30 minut) ptaki są zanoszone (w specjalnie do tego przeznaczonych woreczkach) do obozu, gdzie przejmuje je obrączkarz. W międzyczasie jest wspólne gotowanie, dbanie o stan obozu, a wieczorem ognisko. Noclegi w namiotach.


Wszelkie dodatkowe informacje oraz kontakty do zgłoszeń znajdziecie pod poniższymi linkami.
https://www.facebook.com/obozbukowka
http://wrodra.blogspot.com