Biuro badań i ekspertyz środowiskowych

Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 1 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 2 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 3 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 4

Aktualności

25-lecie Biebrzańskiego Parku Narodowego.

17 września 2018
Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature - aktualności - 25-lecie Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Biebrzański Park Narodowy to jeden z młodszych, ale zarazem największy Park Narodowy w Polsce. Powstał w 1993 jako 20 obszar tego typu w naszym kraju. Później powołano do istnienia jeszcze tylko trzy, ostatni w 2001 to PN „Ujście Warty”.

Wcześniejsze gniazdowanie ptaków odpowiedzią na globalne ocieplenie.

10 września 2018
Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature - aktualności - Wcześniejsze gniazdowanie ptaków odpowiedzią na globalne ocieplenie.

Wiele gatunków ptaków reguluje swój cykl życiowy gniazdując o 5 do 12 dni wcześniej w celu dostosowania się do ocieplenia klimatu postępującego wraz z początkiem XX wieku. Inną strategią jest tendencja do rozszerzania zasięgów występowania niektórych gatunków w kierunku północnym lub do obszarów położonych wyżej nad poziomem morza. Problem jednak w tym, że „chłodne okienko” może okazać się ostatecznie zbyt krótkim dla niektórych gatunków.

Wrocławska Grupa Obrączkarska ODRA zaprasza do udziału w pracach na obozie Bukówka.

4 września 2018
Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature - aktualności - Wrocławska Grupa Obrączkarska ODRA zaprasza do udziału w pracach na obozie Bukówka.

Od 2012 roku w okresie od połowy sierpnia do połowy października nad zbiornikiem Bukówka położonym w Kotlinie Kamiennogórskiej u podnóża Karkonoszy działa obóz obrączkarski. Ptaki są łapane, mierzone, ważone, obrączkowane, a następnie wypuszczane. W ciągu tych 2 miesięcy ornitolodzy łapią kilka tysięcy ptaków z ponad 60 gatunków.

Niepewny los wielu gatunków morskich ryb.

27 sierpnia 2018
Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature - aktualności - Niepewny los wielu gatunków morskich ryb.

Wiele badań naukowych zwraca uwagę na istniejące zagrożenie lokalnego lub nawet globalnego wymarcia wielu gatunków ryb morskich w związku z ocieplającym się klimatem. Niemniej jednak lokalne działania zmierzające do efektywnej gospodarki rybackiej mogą ograniczyć to ryzyko o ponad 60% .

Sezon lęgowy ptaków praktycznie zakończony, spływają pierwsze wyniki monitoringu wybranych gatunków.

21 sierpnia 2018
Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature - aktualności - Sezon lęgowy ptaków praktycznie zakończony, spływają pierwsze wyniki monitoringu wybranych gatunków.

Rozpoczęcie i zakończenie sezonu lęgowego ptaków w Polsce jest trudne do precyzyjnego określenia. Zasadniczo rozpoczyna się on pod koniec lutego kiedy lęgi rozpoczynają sowy i trwa niemal do końca sierpnia kiedy to większość ptaków kończy rozród. Oczywiście są wyjątki, kilka gatunków np. wróble, sierpówki czy grzywacze w warunkach miejskich czasem wyprowadzają lęgi jeszcze we wrześniu, a gołębie miejskie w aglomeracjach mogą gnieździć się cały rok.