email: biuro@avesnature.com.pl tel.: +48 504 122 781 | +48 506 917 163

Biuro badań i ekspertyz środowiskowych

Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 1 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 2 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 3 Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature slide 4

Aktualności

Nielegalne polowania na ptaki w Unii Europejskiej.

14 sierpnia 2018
Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature - aktualności - Nielegalne polowania na ptaki w Unii Europejskiej.

Głównym i najczęściej omawianym czynnikiem spadku liczebności ptaków w Europie i wielu innych rejonach świata jest degradacja i utrata siedlisk przyrodniczych stanowiących miejsce ich rozrodu. Do tego dochodzi szereg innych czynników, jak np. powszechne stosowanie herbicydów i pestycydów czy zmiana klimatu. Kto by jednak przypuszczał, że zagrożenie dla całych populacji czy nawet gatunków ptaków mogą stanowić polowania na ptaki… w dodatku na terenie Unii Europejskiej!

Smog szkodzi również ptakom.

8 sierpnia 2018
Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature - aktualności - Smog szkodzi również ptakom.

W czasopiśmie Urban Ecosystems ukazał się właśnie ciekawy artykuł na temat spadku liczebności wróbla w Wielkiej Brytanii. Spadek liczebności u tego gatunku trwa już od dziesięcioleci i lokalnie wyniósł już ponad 50%.

Przenieśliśmy siedlisko mrówek łąkowych.

24 lipca 2018
Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature - aktualności - Przenieśliśmy siedlisko mrówek łąkowych.

Mrówka łąkowa Formica pratensis należy do grupy tzw. mrówek rudych objętych w Polsce częściową ochroną gatunkową. To za sprawą ważnych funkcji jakie owady te pełnią w ekosystemach, jak na przykład rozsiewanie nasion, ograniczanie liczebności „szkodliwych” owadów czy spulchnianie i użyźnianie gleby. Bywa, że gniazda mrówek zlokalizowane są w granicach planowanej inwestycji. Wtedy, choć to zadanie niełatwe, możliwe jest przeniesienie mrowiska w inne, bezpieczne miejsce.

Młode bociany właśnie opuszczają gniazda, przed nimi najtrudniejsze.

17 lipca 2018
Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature - aktualności - Młode bociany właśnie opuszczają gniazda, przed nimi najtrudniejsze.

Druga połowa lipca to okres kiedy młode bociany rozpoczynają swoje pierwsze samodzielne loty. Już od dłuższego czasu intensywnie ćwiczyły - podskakiwały i intensywnie machały skrzydłami. Z czasem łapią wiatr i rozpoczynają swoje pierwsze, nieporadne loty. Po swoich pierwszych lotach ptaki jeszcze przez jakiś czas wracają do gniazd gdzie są karmione przez dorosłe bociany. Z czasem nieobecność trwa coraz dłużej, a karmienia są coraz rzadsze, zaczyna się „dorosłe” życie bocianów.

Ile owadów zjadają ptaki?

9 lipca 2018
Biuro ekspertyz przyrodniczych AvesNature - aktualności - Ile owadów zjadają ptaki?

Ptaki owadożerne liczą około 6000 gatunków i spotykane są we wszystkich głównych ekosystemach lądowych na Ziemi. Od dawna znana jest ich rola jako naturalnych wrogów wielu gatunków owadów niszczących uprawy rolne. Ostatnie badania dostarczają silnych dowodów potwierdzających znaczącą funkcję jaką pełnią w obrębie ekosystemów.